Současné trendy v SEO

SEO
Chcete pokročit v SEO a získat náskok před konkurencí? Zde jsou tři příležitosti, které vám umožní posunout vaše SEO na vyšší úroveň.

Kvůli vzrůstajícímu vzrušení kolem umělé inteligence v oblasti digitálního marketingu se mnozí nováčci v oblasti SEO mohou cítit přitaženi k myšlence, že chatboty s umělou inteligencí jsou klíčem k rychlému úspěchu. Nicméně, v digitálním marketingu je klíčové neztrácet se v obrovském množství nových technologií a zůstávat opatrný vůči přehánění. I když jsou novinky jako umělá inteligence fascinující, stále je nezbytné zaměřit se na základy SEO, což zahrnuje optimalizaci webu, tvorbu kvalitního obsahu a získávání kvalitních odkazů.

Pokud však hledáte příležitosti k pokroku a získání náskoku před konkurencí, je důležité se podívat na aktuální trendy společnosti Google. Co je pro Google klíčové? Jaké trendy a důrazné prvky se objevují ve výsledcích vyhledávání, generující analytiku a přitahující pozornost bez toho, aby ztrácely důvěryhodnost? Nahlédnout do toho, co Google považuje za důležité, může poskytnout strategický náhled na to, kam směřovat své úsilí v oblasti SEO v nadcházejícím roce.

Nové zaměření Googlu na užitečný obsah

Posun od důrazu na "kvalitní obsah" k zdůraznění "užitečného obsahu" představuje klíčovou změnu v paradigmatu digitálního obsahu. Společnost Google, dlouhodobě zaměřená na kvalitu obsahu, se nyní ubírá cestou, kde je klíčovým faktorem užitečnost obsahu. Historicky Google zdůrazňoval heslo "prostě vytvářejte skvělý obsah a zbytek se dostaví". Avšak v průběhu času se algoritmy staly schopné určovat kvalitu a užitečnost obsahu nezávisle na množství odkazů. Pokud jste dosud následovali rady Googlu a vaše stránky jsou plné kvalitního obsahu, je to skvělé! Nicméně, v dnešní době to již nemusí postačovat. Zvykli jsme si na to, že kvalitní obsah poskytuje souvislosti, cituje zdroje a nabízí další odkazy. Užitečný obsah však znamená ještě něco více. Je to obsah, který nejenže informuje, ale přináší reálnou hodnotu, řeší problémy a plní potřeby uživatelů, což je klíčovým prvkem v novém přístupu k SEO a obsahovému marketingu. Aby byl váš obsah skutečně užitečný, musí vykazovat následující vlastnosti:

Ukazuje odbornost

Užitečný obsah píší odborníci na danou problematiku, kteří z vlastní zkušenosti vědí, jak věci fungují. Naproti tomu plně automatizovaný obsah tvořený umělou inteligencí nebo jiný levný, masově produkovaný obsah pouze shrnuje jiné zdroje nalezené na webu. Je z druhé ruky a není založen na zkušenostech - což se rovná nekvalitnímu obsahu.

Řeší konkrétní problémy

Kvalitní obsah je více žurnalistický. Je třeba prověřit zdroje, ověřit informace a sledovat další odkazy, abyste získali další souvislosti a poznatky. Naproti tomu užitečný obsah řeší konkrétní problémy od samého počátku a:

 • Neodvádí pozornost, ale nabízí to, co lidé potřebují, když to potřebují.
 • Není obsahem pro obsah.
 • Není vytvořen pro viralitu.
 • Má konkrétní případ použití.
 • Vysvětluje, jak vyřešit běžný problém nebo se vypořádat se známým problémem.
 • Poskytuje samostatné řešení, které nevyžaduje proklik zpět na Google.
 • Nabízí další odkazy a zdroje, pokud si chce uživatel přečíst více na stejné téma.

Nabízí praktické rady

Užitečný obsah vysvětluje řešení v obecné rovině a nabízí realizovatelné rady krok za krokem pro implementaci. Například mnoho příruček "jak založit blog" vysvětluje pouze to, jak nastavit WordPress, přestože je obvykle připraven k použití u mnoha poskytovatelů hostingu a jak si koupit hosting (od společnosti, která vyplácí nejvyšší partnerské provize).

Přesto se v takových "blogovacích příručkách" nedozvíte nic o tom, jak psát na blog, jak získávat nápady (kromě průzkumu klíčových slov) nebo jak přimět lidi, aby na vás odkazovali (nejde jen o oslovování).

V takových příručkách, jejichž cílem je generovat co největší příjmy z affiliate, se také nikdy nedozvíte, jak těžké je blog udržovat a pravidelně aktualizovat.

Zde je potřeba skutečná rada - ne to, co chce majitel webu (vydělat více peněz), ale to, co chce návštěvník získat (naučit se blogovat).

Pomáhá sám o sobě

Užitečný obsah nevyžaduje vyplnění formuláře, registraci, platbu ani proklik zpět na výsledky vyhledávání Google, aby pomohl. V ideálním případě stránka obsahuje všechny informace, které uživatel potřebuje, nikoliv tranzitní místo nebo "blogový spam" odkazující jinam.

Užitečný obsah nemá odvádět pozornost, upoutávat pozornost a prodávat produkt nebo službu. Vylepšit svůj obsah a učinit ho užitečným můžete udělat tak, že:

 • Odpovíte na konkrétní otázky.
 • Uděláte hlavní text čitelný/skenovatelný.
 • Poskytnete řešení.
 • Optimalizujete pro konkrétní záměr uživatele.

Berte svůj stávající obsah jako příležitost. Investujte zdroje do toho, abyste z něj udělali užitečné kousky tím, že vyřešíte problémy, na které se lidé ptají.

Kritéria hodnocení Google založená na lidech: E-E-A-T

E-E-A-T je další významnou změnou v pokynech společnosti Google pro kvalitu vyhledávání. Zkušenosti jsou významným doplňkem k oblíbenému pojmu odbornost, autoritativnost a důvěryhodnost

Nové "E" ve slově E-E-A-T odkazuje na skutečný zážitek, který mají lidé, kteří obsah vytvořili. Cílem společnosti Google je ocenit zkušenosti z první ruky. Opět je zřejmé, že chce hodnotit obsah od lidí obeznámených s tématem namísto pouhého automaticky generovaného obsahu.

Nástroje umělé inteligence nemají zkušenosti z první ruky při řešení různých procesů. Jednoduše řečeno, AI neumí vařit, cvičit jógu ani hrát basketbal. Může pouze studovat teorii a existující obsah a parafrázovat jej.

I když AI umí řídit auto, rakety a chatovat, obvykle to není ta samá AI, která generuje obsah. Nemá žádné zkušenosti z první ruky, ze kterých by mohl těžit.

Získejte konkurenční výhodu tím, že najdete ty správné lidi a přimějete je, aby psali za vás. Mluvíme o zkušených odbornících na danou problematiku, kteří zároveň vykazují autoritu na webu a získali značnou důvěru publika.

Buď investujete do sebe, svého týmu a schopností potřebných v daném oboru, nebo oslovte lidi, kteří je již mají. Je to vynikající příležitost, jak vyniknout a odlišit se od moře masově produkovaného a často automatizovaného průměrného obsahu.

V éře přebujelého obsahu tvořeného umělou inteligencí chce Google dát moc lidem, kteří se o věc, jíž se věnují, zajímají a jsou jí nakloněni. E-E-A-T je toho evidentním důkazem.

Oblíbená funkce SERPu Google: Otázky "Lidé se také ptají"

Chcete-li mít jistotu, že poskytujete užitečný obsah, reagujte na skutečnou poptávku. Neexistuje lepší způsob, jak to udělat, než se podívat na otázky Lidé se také ptají (PAA). Google je již zobrazuje pod většinou výsledků hlavních vyhledávacích dotazů.

"Lidé se také ptají" nejsou žádnou novinkou. Jsou rozšířené již několik let a v roce 2019 došlo k jejich explozi. Užívejte si jejich výhod z hlediska návštěvnosti, dokud jsou k dispozici. V minulosti jsme museli dolovat zdroje třetích stran, jako např:

 • Fóra (skupiny na Facebooku a LinkedIn).
 • Stránky s otázkami a odpověďmi (Quora, StackExchange, dokonce i Reddit AMA).
 • Nástroje pro výzkum klíčových slov.

Ty můžete zkoumat i nadále. Ale je lepší jít přímo ke zdroji. Jednoduše navštivte Google, vyhledejte většinu, třeba i širokých jednoslovných dotazů ve vašem oboru a pak se podívejte na podávané otázky.

Před "Lidé se také ptají" byly velkou věcí doporučené úryvky. Do roku 2022 však bylo ve službě Google 10x více PAA než úryvků a featured snippets často vedly k vyhledávání bez kliknutí. K umístění na předních místech v snippetech často potřebujete značení schema.org, což znamená další práci.

PAA jsou jiné. Mohou zvýšit návštěvnost dříve méně významných webů.

Berte rady Googlu s rezervou, ale neignorujte je

Nechceme následovat Google a slepě věřit všemu, co říká. Mohou vynechat věci, na které nechtějí, abyste se zaměřili, nebo používat jazyk, který je těžké rozluštit. Pokud jde o oficiální oznámení a dokumentaci, čtěte mezi řádky.

Zavádějte udržitelné taktiky SEO, které budou fungovat dlouhodobě. Možná nebudou tak nablýskané jako nejnovější nástroj s umělou inteligencí, ale pomohou vám udržet se v oboru po mnoho let.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp