Využijte výhod dlouhých klíčových slov pro SEO

SEO
Dlouhá klíčová slova hrají v SEO klíčovou roli a mohou být silným a účinným nástrojem pro zlepšení viditelnosti webové stránky. Přečtěte si, jak na to.

Oproti krátkým klíčovým slovům, která jsou obecně konkurenčnější, dlouhá klíčová slova jsou specifičtější fráze, které cílí na konkrétní dotazy a potřeby uživatelů vyhledávačů.  V současném prostředí SEO se vytváření obsahu pro dlouhé vyhledávací dotazy stávají klíčovým faktorem pro dlouhodobý úspěch. Čím více se vyhledávání stává součástí každodenní rutiny lidí a roste popularita hlasových vyhledávačů, tím důležitější je přizpůsobit strategii obsahu těmto měnícím se trendům. Vytváření obsahu, který odpovídá na konverzační dotazy, umožňuje efektivněji oslovit uživatele a poskytnout jim relevantní informace.

I přes přehlížení této strategie je klíčové si uvědomit, že SEO nejde vždy o velké výhry, ale o systematický a dlouhodobý přístup. Long-tailové dotazy jsou stále klíčovým prvkem ve světě SEO, a to i v době, kdy se vyhledávání stává čím dál více konverzačním. Místo zaměření se na velká klíčová slova se proto více zaměřte na obsah, který uspokojí specifické dotazy vašeho publika.

Abychom z této strategie získali co nejlepší výsledky, je důležité přistupovat k vytváření obsahu promyšleně. Tím může být například identifikace klíčových long-tailových frází, které jsou relevantní pro váš obsah, a vytváření obsahu, který odpovídá na tyto specifické dotazy. Obsah postavený na dlouhých klíčových slovech může být skvělým způsobem, jak posílit vaši organickou viditelnost a poskytnout uživatelům obsah, který opravdu potřebují.

Dlouhá klíčová slova: Co to je a proč je používat pro SEO?

Dlouhá klíčová slova, zvaná též long-tail keywords neboli klíčová slova s dlouhým ocasem jsou specifická slova nebo fráze, které mají obvykle lepší konverzní hodnotu. Obvykle jsou delší (tři až pět slov) a mají nižší objem vyhledávání.

Pokud long-tailová klíčová slova nejsou součástí vaší strategie, přicházíte o mnoho příležitostí. Téměř 95 % vyhledávacích dotazů má méně než 10 hledání měsíčně, odhalila rozsáhlá studie společnosti Ahrefs.

Je také všeobecně známo, že 15 % vyhledávacích dotazů na Googlu je každý den nových. Tuto statistiku potvrdila společnost Google mnohokrát, naposledy v roce 2022, jak uvedl Barry Schwartz na Search Engine Roundtable.

Na dlouhé dotazy se lze snadněji umístit a mají také potenciál odstranit nejednoznačnost a zvýšit tak kvalifikovanou návštěvnost a konverze.

Co je to long-tail strategie?

Strategie long-tail SEO je technika, která klade důraz na méně frekventované vyhledávací výrazy. Tato taktika SEO využívá nižší míru konkurence k získání kvalifikované návštěvnosti webových stránek.

Může to být opravdu účinný přístup, protože záměr vyhledávajícího je u long-tailových výrazů obvykle mnohem jasnější. To vám dává příležitost ujistit se, že zachytíte skutečně relevantní a hodnotnou návštěvnost

Maximalizujte přínosy dlouhých klíčových slov pro SEO

Využití dlouhých klíčových slov může být velmi efektivní, je však důležité postupovat plánovaně a promyšleně.

Zde jsou mé nejlepší tipy, jak z long-tailových slov získat co nejlepší výsledky.

1. Zviditelněte se u cílové skupiny

Strategie long-tail klíčových slov je ideální pro získání pozice na novém trhu.

Pokud zakládáte nový web nebo se zabýváte novým tématem, zaměření na long-tailové klíčové fráze v rámci obsahu vám může pomoci zviditelnit se u správné cílové skupiny.

Long-tailová klíčová slova jsou ze své podstaty méně často vyhledávaná a velmi specifická. To znamená, že lidé, kteří je hledají, mají obvykle velmi jasný záměr.

Vytváření skvělého obsahu, který uspokojí tyto dotazy, je ideální pro budování vaší reputace u správných lidí. Je to také skvělá SEO strategie, která vám pomůže nastartovat a vybudovat pozice kolem témat relevantních pro váš výklenek.

2. Zůstaňte relevantní

Při práci s long-tailovými dotazy je důležité, abyste při jejich výběru postupovali promyšleně. Nevytvářejte obsah jen tak pro nic za nic. Vybírejte témata, která velmi úzce souvisejí s vaší oblastí odbornosti nebo nabídkou produktů. Neodchylujte se příliš od svých hlavních obchodních cílů.

Ujistěte se, že dokážete vytvořit vysoce relevantní obsah, který je užitečný a má přidanou hodnotu. To vám pomůže vyhnout se pasti přístupu "zaměření především na vyhledávač", který Google ve svých pokynech pro užitečný obsah aktivně nedoporučuje.

Mezi časté chyby patří:

  • Rozhodli jste se vstoupit do nějaké tematické niky bez skutečných odborných znalostí, ale hlavně proto, že jste si mysleli, že získáte návštěvnost z vyhledávání?
  • Vytváříte spoustu obsahu na různá témata v naději, že některý z nich by mohl mít dobrý výkon ve výsledcích vyhledávání?

Ve většině tematických oblastí existuje mnoho relevantních long-tailových dotazů, se kterými lze pracovat. Cesta k úspěchu začíná výběrem těch správných a jejich přizpůsobením vašemu publiku a cílům.

3. Definujte své cíle

Než začnete pracovat na obsahu, promyslete si, čeho chcete dosáhnout.

  • Píšete podrobný článek, kterým byste chtěli dosáhnout organické pozice v SERP?
  • Existuje doporučený úryvek nebo pole Lidé, kteří se také ptají (PAA), které byste chtěli zachytit pro danou frázi?
  • Bylo by zobrazení v hlasovém vyhledávání pro vaši firmu cennější?

Váš primární cíl ovlivní obsah, který píšete.

  • Chcete-li se zaměřit na doporučený úryvek nebo PAA, váš obsah bude muset být objektivní, krátký a pohotový.
  • Pro celkové organické umístění článku budete muset téma prozkoumat do hloubky a přidat svůj vlastní jedinečný pohled nebo odborné znalosti.
  • Pro hlasové vyhledávání se budete chtít zaměřit na featured snippet, pokud pro váš dlouhý dotaz existuje. Zaměřením na long-tail jste však již udělali krok k optimalizaci pro hlasové vyhledávání. 

Mít jasnou představu o tom, co by bylo pro vaši firmu nejpřínosnější, vám tedy může před zahájením práce pomoci získat potřebné výsledky.  

4. Proveďte důkladný průzkum

Věnujte čas a úsilí průzkumu, než začnete. Data o long-tailových klíčových slovech můžete vytěžit z nástrojů, jako jsou Collabim či Marketing Miner. Další rozměr vašemu výzkumu mohou dodat oborová fóra.

Nic se nevyrovná důkladnému průzkumu. Poskytne vám další vhled do způsobu, jakým vaše cílová skupina vyhledává, do témat, která ji zajímají, a do společných témat v rámci tematické oblasti.

Pomocí průzkumu definujte dlouhá klíčová slova, která jsou pro vás a vaše publikum skutečně důležitá. Vytvoření silné strategie, která podpoří vaše hlavní cíle (a podpoří tato cenná klíčová slova), je mnohem účinnější než nahodilý přístup. 

Než se vydáte na cestu long-tailu, věnujte čas posouzení příležitostí, proveďte další průzkum a skutečně se vžijte do myšlení svého publika.

5. Neupínejte se na návštěvnost z vyhledávání

Častou otázkou ohledně cílení na konkrétní long-tailová klíčová slova je "a co objem vyhledávání?".

Je to hádanka. Jako profesionálům v oblasti SEO se může zdát zbytečné trávit čas a úsilí vytvářením obsahu kolem vyhledávacích dotazů, které mají podle nástrojů pro výzkum klíčových slov nulový nebo nízký objem vyhledávání.

Trik se strategií long-tail ale spočívá v tom, že se nemusíte zabývat objemem vyhledávání. Důležitější je položit si otázku, zda je dotaz relevantní pro vaši firmu a zda je to něco, k čemu můžete přidat hodnotu.

6. Kombinujte svá klíčová slova

Každý jednotlivý hledaný výraz může mít nízký objem vyhledávání. Má to však svůj důvod. Často je to proto, že delší klíčové fráze lze zadat mnoha různými způsoby. Záměr vyhledávání může být stejný, ale různí lidé jej budou formulovat různými způsoby.

Mnohá z těchto specifických klíčových slov jsou navíc vzájemně propojená a pokrývají různé aspekty téhož tématu. Pokud píšete dlouhý článek, můžete generovat větší návštěvnost tím, že pokryjete celou řadu dlouhých frází v jednom podrobném zdroji. 

Každý úspěšný obsah se umisťuje na více klíčových slov, proto se spíše než na konkrétní klíčová slova zaměřte na kombinaci výrazů, které chcete do obsahu zahrnout.

7. Shlukování úzce souvisejících článků

Chcete-li skutečně využít sílu long-tail strategie, vytvořte sérii souvisejících článků zaměřených na různé, úzce související skupiny klíčových slov.

Propojte tyto články dohromady, abyste vytvořili jasné cesty od jednoho tématu k druhému, a všechny je postavte kolem základní stránky, která se zaměřuje na váš hlavní termín.

Tento přístup je známý jako metoda hub-and-spoke nebo pilířová stránka a tematický klastr.

Každý článek obsahuje řadu souvisejících klíčových slov, která tvoří užitečný zdroj. Jejich propojení pomáhá vyhledávačům dávat je do souvislostí a uživatelům pomáhá získat přístup k informacím, které by pro ně mohly být užitečné, aniž by museli opustit vaše stránky. Vyhledávače tak mohou určit, že veškerý tento obsah spolu souvisí a podporuje celkové téma.

8. Rozšiřte rozsah

Zaměření na jeden long-tailový výraz nebude mít dopad. Pokud chcete tento přístup přijmout, musíte myslet dlouhodobě.

Naplánujte si, že budete strategii long-tail věnovat čas každý měsíc, a vytvořte takové množství kvalitního obsahu, jaké vám vaše omezení dovolí. Pro malý web to může být jeden článek, u větších týmů se můžete zabývat mnoha.

Buďte důslední, strukturovaní a organizovaní. Vytvořte si plány do budoucna a držte se jich. Generování nápadů, výzkum, tvorba obsahu a optimalizace by měly být průběžné procesy. Jedná se o dlouhodobou strategii, nikoli o rychlou výhru. Pravidelná práce se může opravdu vyplatit.

9. Optimalizujte

Testujte, učte se a optimalizujte. Po vytvoření obsahu použijte data z Google Search Console a zjistěte, na jaká dlouhá klíčová slova je obsah hodnocen.

Možná objevíte fráze, které vás původně nenapadly. To může poskytnout příležitosti pro další optimalizaci nebo další obsah.

Najdete také příležitosti ke zlepšení, pokud obsah nesplňoval vaše původní cíle.

Pokud jste nedosáhli výsledku, o který jste usilovali, zkontrolujte délku textu, objektivitu a entity, které jste zahrnuli. SEO je běh je na dlouhou trať. Udržuje obsah čerstvý a aktuální a poskytuje lepší uživatelský zážitek. Začněte a uvidíte, kam vás to zavede. Možná budete překvapeni tím, co se dozvíte o svém publiku a koho svým obsahem oslovíte.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp