Jak skutečně funguje TikTok algoritmus

TikTok
Chcete v roce 2024 uspět na TikToku? Pochopte, jak funguje jeho algoritmus a objevte 15 osvědčených taktik, které vám pomohou k virálnímu úspěchu.

Co je TikTok algoritmus?

TikTok algoritmus je mechanismus, který rozhoduje o tom, jaký obsah se uživatelům zobrazí na stránce For You Page (FYP). Tato stránka je pro každého uživatele jiná a její obsah se odvíjí od zájmu a chování při sledování videí. TikTok shromažďuje preference každého uživatele a na jejich základě FYP přizpůsobuje tak, aby se na ní zobrazovala pouze taková videa, která by uživatele mohla zajímat.

Jak funguje TikTok algoritmus?

Od poloviny roku 2020 již víme, jak TikTok algoritmus funguje. Algoritmus bere v úvahu uživatelské preference a historii aktivit, které každý uživatel na této sociální síti provedl. Díky tomu je téměř nemožné, aby měli dva uživatele stejnou For You Page. Na této stránce se prolínají různé typy obsahu, aby byla rozmanitá a pro uživatele zajímavější a vydrželi na ní trávit co možná nejvíce času.

Existují naopak mylné představy, že TikTok algoritmus ovlivňuje celkový počet sledujících, tedy že se videa od populárních tvůrců zobrazují častěji než videa od uživatelů s menším počtem sledujících. To však není pravda, jelikož je každé video měřeno a doporučováno na základě svých vlastních předností, nikoli na základě popularity celého účtu, který video zveřejnil.

TikTok algoritmus pracuje se třemi klíčovými hodnotícími signály:

  • uživatelskými interakcemi: počet lajků, komentářů a procentuální míra zhlédnutí videa,

  • informacemi o zhlédnutém videu: délka videa, titulky, zvuky, samolepky, efekty, hashtagy a populární témata,

  • nastavením účtu a zařízení: preferovaný jazyk, země a typ používaného zařízení.

V některých případech se může stát, že by obsah vyhovoval výše zmíněným hodnotícím signálům, ale i přesto se uživatelům na FYP nezobrazí. Jde především o situace, kdy je nahlášen jako spam, duplicita či potencionálně ohrožující obsah. Zároveň by se nemělo stát, že uvidí uživatel jedno video víckrát. 

15 tipů, jak být vidět na TikToku a stát se populárním v roce 2024

Teď už víte, jak funguje TikTok algoritmus. Určitě je vám také známo, že je na TikToku nepřeberné množství obsahu, který bojuje o to, aby se na FYP zobrazil co největšímu množství uživatelů. Přinášíme vám proto hned 15 tipů, jak vytvářet obsah, který má šanci na to, stát se virálním.

Tip 1: Zaměřte se na komunitu

Na sociální síti TikTok je více než 1 miliarda uživatelů, která se skládá z různých zájmových skupin a subkultur. Pro úspěch na TikToku je zapotřebí odhalit subkultury, které mají zájem o téma, které je blízké vašemu oboru podnikání. Následně vytvořte obsah, který bude přizpůsoben těmto skupinám.

Tip 2: Postupujte podle doporučených TikTok SEO principů

Víte, že se videa z TikToku zobrazují ve výsledcích vyhledávání Google? Optimalizujte svá videa pro vyhledávání tím, že zahrnete relevantní klíčová slova do titulků a hashtagů. Mějte přehled o populárních klíčových slovech a promyšleně je používejte pro dosažení nejlepší pozice v organickém vyhledávání.

Tip 3: Okamžitě zaujměte diváka

Nejdůležitější v každém videu jsou první tři sekundy. Zapomeňte proto na počáteční pozdrav a další textovou výplň, naopak vytvořte jasný a stručný úvod. Vaše videa by měla být vizuálně poutavá a obsahovat titulky, protože ne každý uživatel sleduje TikTok se zapnutým zvukem.

Tip 4: Používejte poutavé popisy

Popis videa může mít sice až 2200 znaků, ale stručnost je často účinnější. První věta by měla být co nejvíce informativní a měla by okamžitě vyvolat touhu číst dál, jelikož pouze tu uživatelé vidí bez toho, aniž by popis rozklikli.

Tip 5: Vytvářejte kratší videa

TikTok algoritmus pozitivně odměňuje videa, která uživatelé zhlédnou do konce. Snahu zhlédnout je do konce podporují kratší videa. Ideální délka videa by neměla překonat 15 sekund.

Tip 6: Volte správný formát videa

Aby video na TikToku uspělo, musí být zveřejněno ve formátu 9:16 a obsahovat kvalitní zvukovou stopu. Dejte si proto pozor na obsah určený pro další sociální sítě. Formát nemusí být vždy stejný.

Tip 7: Publikujte pravidelně

Chcete-li udržet zájem publika, je zapotřebí přidávat pravidelně nová videa. Ideální frekvence je 1-4 videa denně, abyste otestovali, jak různý typ obsahu rezonuje s vaším cílovým publikem.

Tip 8: Zpřístupněte svá videa

Aby byly vaše videa přístupnější, je zapotřebí používat funkce, jako je převod textu na řeč a automatické titulky. Díky tomu může váš obsah konzumovat velké množství uživatelů.

Tip 9: Používejte trendové efekty a filtry

Vaše videa budou sledovanější, pokud budete používat trendové efekty a filtry. TikTok totiž aktivně propaguje videa, které jdou s trendem. Můžete tak poměrně snadno zvýšit dosah a zapojení uživatelů.

Tip 10: Používejte oblíbené skladby a zvuky

Nejen efekty a filtry mají dopad na sledovanost vašeho videa. Zvýšit dosah a zapojení uživatelů může i přidání oblíbené hudby a zvuků.

Tip 11: Používejte oblíbené hashtagy

Hashtagy jsou klíčové pro zvýšení viditelnosti vašich videí. Sledujte trendy hashtagy a výzvy, které můžete zahrnout do svého obsahu, abyste maximalizovali svůj dosah.

Tip 12: Zapojte do svého obsahu další uživatele a tvůrce

Aktivně se zapojujte do komunit na TikToku tím, že budete lajkovat, komentovat a sdílet obsah od ostatních tvůrců. Sociální interakce jsou důležité pro algoritmus TikTok a mohou zvýšit vaši viditelnost.

Tip 13: Využívejte analytická data

Pracujte s analytickým nástroji pro TikTok k pochopení, kdy je vaše publikum nejaktivnější a jaký obsah je nejúspěšnější. Tyto informace vám pomohou optimalizovat vaši strategii.

Tip 14: Zveřejňujte příspěvky v čase, kdy je vaše publikum online

Z analytických dat zjistěte, kdy je vaše publikum nejaktivnější a právě na tento čas naplánujte zveřejnění nových videí.

Tip 15: Nemažte stará nebo neúspěšná videa

Starší nebo nepopulární videa mohou stále získat popularitu díky teorii „Batch Effect“, která říká, že TikTok postupně zobrazuje váš obsah různým skupinám uživatelů.

Pochopení TikTok algoritmu je základem pro úspěch vašich videí

TikTok algoritmus je složitým mechanismem, který se zaměřuje na uživatelské preference, interakce a specifické vlastnosti obsahu, aby vytvořil co nejpoutavější stránku For You Page (FYP) pro každého jednoho uživatele. Úspěch na této platformě vyžaduje kreativní a relevantní obsah, který rezonuje s konkrétními zájmovými skupinami.

Zaměřte se na správnou optimalizaci obsahu, využívejte trendových efektů a filtrů, přizpůsobujte videa potřebám své komunity a pravidelně publikujte. Používejte analytické nástroje k lepšímu pochopení chování vašeho publika a plánujte zveřejňování v době nejvyšší aktivity uživatelů. 

TikTok nabízí unikátní příležitost, jak se spojit s globálním publikem. Tyto strategie vám mohou pomoci maximalizovat váš dosah a zapojení. A to se hodí nejen v případě, když chcete na TikToku zviditelnit svůj business.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Gabriela Soukupová

Foto zdroj: pixabay.com

 

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp