CPC dál roste! Ulehčete rozpočtu díky optimalizaci investic do Google Ads

CPC dál roste
Cena za proklik (CPC) neustále roste! Zmírněte svoje náklady na reklamu pomocí jednoduché optimalizace návratnosti investic do Google Ads.

Kvůli dlouhodobé inflaci trápící výrobce i spotřebitele jsou obchodníci nuceni počítat s nižším ziskem kvůli neustále se zvyšujícím mzdám a cenám materiálu. Aby si firmy udržely konkurenceschopnost, investují peníze do reklamy, ovšem i tyto výdaje se pořád zvedají.

Podle společnosti Google došlo za tři čtvrtletí roku 2024 ke vzrůstu ceny za proklik (CPC) ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce o 4 až 6 %.

Inzerenti by samozřejmě mohli v souvislosti s vyšší cenou CPC zvýšit také svoje ceny, jenomže spotřebitele už inflace začíná tlačit do tísně a takové opatření by mohlo znamenat ztrátu zákazníků.

Co tedy dělat, aby se marketingový rozpočet nerozplynul v cenách za proklik? Využijte jednoduchou taktiku omezení CPC. Vyváží vaše zvyšující se náklady na reklamu bez zbytečného zatěžování spotřebitele.

Jak Google určuje sazby CPC?

Někteří inzerenti využívající při PPC kampaních nástroj chytrých nabídek Google Ads nechávají všechny kroky na umělé inteligenci, což není úplně dobře.

Máme například společnost cílící na čtyřnásobnou ROAS (návratnost investic do reklamy) při průměrné AOV (hodnotě objednávky) 5 000 Kč. V případě, že umělá inteligence stoprocentně “ví“, že po kliknutí dojde ke konverzi, může si za něj Google naúčtovat až 1 250 Kč.

To je za jeden klik docela hodně, ale světový internetový gigant dobře ví, jaké jsou zvyklosti firem, a tak je “bez zardění“ nechává takové sumy platit.

AI ovšem naštěstí pořád ještě není vševědoucí. Otázka tedy nezní, kolik zaplatíte za jedno kliknutí, ale jakou hodnotu má pro vás kliknutí s vysokou hodnotou.

Když máte možnost zapojit se do stejné aukce a získat stejné kliknutí jen za 500 Kč, dojde k očividnému zlepšení. Při čtyřnásobné ROAS jen na 500 Kč vykazujete desetinásobnou míru návratnosti. Čímž je jasné, že přehnaná sebejistota Google dokáže vyšponovat ceny prokliků až do takové výše, která už zdaleka neodpovídá nastavenému obchodnímu záměru.

Jak vyplývá z analýzy několika generických kampaní (neznačkových), dochází k vyšším výnosům pokaždé, když jsou sazby CPC na spodní úrovni. Což nahrává nastavení limitů CPC pro optimalizaci výkonů kampaní. Zatímco v některých případech se “plýtvání“ udrželo pod půl procentem, u dalších došlo k promrhání až desetiny rozpočtu při hluboce podprůměrných výnosech.

Méně někdy může být i více

Při rozumném snížení a nastavení limitu CPC odstraníte sice menší, ale prodělečnou část výdajů, a navíc při tom můžete zaznamenat lepší celkový výkon kampaně. K čemuž samozřejmě dokážou přispět i další skutečnosti, ale vzhledem k tomu, že se tak stalo ve většině zkoumaných případů, měli byste zkusit snížení CPC alespoň otestovat.

Když si všimnete, že v průběhu testu přicházíte o důležitá kliknutí s vysokou hodnotou, snadno se zase vrátíte k původnímu nastavení cen. Výhodou ovšem je, že se zbavíte těch prokliků, za které Googlu neúměrně přeplácíte, a v brzké době zaznamenáte také očividné zlepšení ROAS.

Se snižováním CPC pak buďte opatrní v době dovolených, Vánoc a podobných sezónních událostí, kdy se částky různě mění, a sražením CPC na příliš nízkou úroveň byste si mohli spíše uškodit.

Pokud si nejste jistí, jak správně nastavovat CPC, přenechte raději tuto práci odborníkům. Ti dobře znají správné postupy a techniky, jako je nastavení omezení CPC pro optimalizaci a zlepšení výkonu účtu. Díky pečlivému vyladění CPC pak dostanete maximum z každé koruny investované do reklamy.

 

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Martin Kulhánek

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Proč expandovat do zahraničí a jak zvýšit tržby?

Už dávno nemusíte prodávat jen v Česku. Pokud plánujete vstoupit na zahraniční trh, můžete tím např. získat nové zákazníky, snížit svoji závislost na domácím trhu ale i zvýšit obrat a povědomí o vaší firmě. K tomu ale potřebujete mít připravený plán na jaký trh a proč chcete expandovat.
Přečíst článek

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp