Marketing na Instagramu a Facebooku

Marketing na Instagramu a Facebooku
Jakou sociální síť zvolit k propagaci vašeho online byznysu? Pojďme se podívat na ty nejznámější - Instagram a Facebook. Kterou z nich si vybrat?

Instagram a Facebook (nyní známý jako Meta) sice vlastní stejná mateřská společnost, ale obě sociální platformy jsou odlišné - velmi odlišné. Pro běžného uživatele na tom kromě preferencí příliš nezáleží.

Pro marketéry, kteří chtějí zvýšit organický dosah, je však důležité pochopit, co znamená Instagram vs. Facebook pro vaše obchodní cíle, abyste se mohli rozhodnout, která platforma je pro vás nejlepší a jak každou z nich efektivně využívat.

V tomto přehledu se budeme zabývat hlavními rozdíly mezi Instagramem a Facebookem, včetně:

 • Publika
 • Zapojení
 • Obsahu
 • Odvětví
 • Typů podnikání
 • Reklamy

Začněme několika základními informacemi.

Instagram vs. Facebook: Historie

Lidé mají rádi obě tyto sociální sítě: Podle společnosti Hootsuite uvádí 14,5 % aktivních uživatelů sociálních médií jako svou oblíbenou sociální síť Facebook, zatímco 14,6 % volí Instagram. To by nemělo být překvapením. Instagram i Facebook jsou již deset let základními sociálními platformami.

Tyto platformy však byly vytvořeny s odlišnými cíli ve velmi odlišném prostředí, a než se dnes pustíme do rozdílů, je dobré si to uvědomit. Zde je jejich stručný přehled.

Tyto platformy vznikly s odstupem několika let, ale Instagram byl spuštěn poté, co uvedení iPhonu na trh a jeho nasycení uvedlo éru mobile-first, a poté, co vzestup Facebooku změnil náš vztah k sociálním médiím.

Nyní se věnujme klíčovým rozdílům mezi Instagramem a Facebookem, které byste měli znát.

Instagram vs. Facebook: Publikum

Obě sociální sítě mají obrovské publikum po celém světě. Instagram a Facebook dosáhly 1 miliardy uživatelů v 7,7, resp. 8,7 letech a od té doby stále rostou. Přesto existují určité rozdíly - včetně počtu uživatelů a demografických údajů o uživatelích.

Počet uživatelů

Facebook i Instagram mají značné množství uživatelů, ale publikum Facebooku je výrazně větší. Facebook má 2,9 miliardy uživatelů měsíčně, zatímco Instagram má 2 miliardy uživatelů měsíčně.

Je důležité poznamenat, že růst počtu uživatelů Facebooku se v posledních pěti letech vyrovnal, zatímco Instagram neustále roste.

Věk a pohlaví uživatelů

U Facebooku i Instagramu je minimální věk pro vytvoření profilu 13 let. To je pro marketéry důležité, protože to znamená, že na obou platformách jsou děti.

Přesto teenageři mladší 18 let tvoří jen asi 7 % uživatelů Instagramu. Více než 60 % uživatelů Instagramu je ve věku 18-34 let, přičemž mírnou většinu v tomto věkovém rozmezí tvoří ženy.

To znamená, že pokud se zaměřujete na potenciální zákazníky ve věku 20 a 30 let - zejména na ženy v tomto věkovém rozmezí - je Instagram skvělým místem pro oslovení vašeho publika.

Publikum Facebooku je naopak starší a většinu uživatelů tvoří muži. Téměř 50 % uživatelů Facebooku je ve věku 25 až 44 let. Téměř 30 % všech uživatelů Facebooku tvoří muži ve věku 25 až 44 let.

Pokud tedy chcete oslovit muže v těchto věkových skupinách, je dobré se na Facebook podívat.

Poloha uživatelů

Obě sociální platformy používají lidé po celém světě a jejich využívání v jednotlivých zemích je poměrně konzistentní. Ve skutečnosti mají Instagram a Facebook stejné čtyři země na prvních místech v počtu uživatelů: Indie, Indonésie, Brazílie a Spojené státy.

Obecně platí, že mezi Instagramem a Facebookem se nemusíte rozhodovat podle polohy. Je však dobré překontrolovat konkrétní zemi nebo region, na který se zaměřujete. Například mezi lidmi, kteří žijí na venkově, na předměstí a ve městech, existuje určitý rozdíl v používání sociálních sítí. Podle výzkumu PEW je Facebook nejčastěji používanou sociální sítí ve venkovských oblastech, těsně nad YouTube.

Instagram vs. Facebook: Zapojení

Znát své publikum a potenciální publikum je skvělé, ale jako marketér víte, že zapojení je způsob, jak určit, zda je vaše strategie sociálních médií účinná.

Typy zapojení

Pro algoritmus Instagramu jsou nejdůležitější tyto druhy zapojení:

 • Líbí se mi
 • Komentáře
 • Uložení
 • Návštěvy profilu
 • Čas strávený na stránce

Nejdůležitější zapojení pro algoritmus Facebooku jsou:

 • Reakce
 • Komentáře
 • Sdílení
 • Kliknutí na odkaz
 • Čas strávený na stránce

Měřítka angažovanosti

Počet zapojení je užitečný pro sledování a měření vaší organické strategie na sociálních sítích, ale je dobré znát i referenční hodnoty. Platforma Hootsuite pro plánování a reportování sociálních sítí analyzovala příspěvky na sociálních sítích, aby určila referenční hodnoty zapojení pro organické příspěvky na Facebooku a Instagramu.

Zde jsou některé průměrné referenční hodnoty zapojení pro Facebook:

  • Zapojení pro všechny typy příspěvků je 0,07 %.
  • Zapojení u příspěvků s fotografiemi je 0,12 %.
  • Zapojení u příspěvků videa je 0,08 %.
  • Zapojení příspěvků odkazů je 0,04 %.
  • Zapojení příspěvků se statusy je 0,11 %.

Jak vidíte, nejvyšší míru zapojení mají příspěvky s fotografiemi a statusové příspěvky. Měli byste to ještě vyzkoušet u svého publika, ale upřednostňování těchto typů příspěvků je skvělým začátkem.

Zde jsou uvedeny některé průměrné referenční hodnoty míry zapojení pro Instagram:

  • Míra zapojení pro všechny typy příspěvků je 0,54 %.
  • Míra zapojení pro příspěvky s fotografiemi je 0,46 %.
  • Míra zapojení u příspěvků s videem je 0,61 %.
  • Míra zapojení u příspěvků typu carousel je 0,62 %.

Opět platí, že karuselové příspěvky a videopříspěvky jsou skvělým začátkem, ať už zakládáte Instagram pro svou značku, nebo oživujete stávající stránku.

Za zmínku také stojí, že průměrná míra zapojení na Instagramu je vyšší než na Facebooku. To je dobrá připomínka, že není vždy nejlepší porovnávat zapojení na jedné a druhé platformě, protože lidé používají Facebook a Instagram odlišně.

Čas strávený na Instagramu vs. na Facebooku


V minulém roce uživatelé strávili na Instagramu průměrně 11,7 hodin měsíčně. To je však pouhá kapka oproti Facebooku, kde uživatelé trávili průměrně 19,7 hodin měsíčně.

Přepočteno na jednoho uživatele to znamená velkou příležitost. Je tu obrovský potenciál, jak zapojit své publikum - ovšem pouze tehdy, pokud propagujete a sdílíte správný obsah na profilu vaší značky.

Instagram a Facebook jsou dva velmi silné kanály pro dosahování a angažování cílového publika. S využitím těchto platforem můžete oslovit a zapojit širokou škálu uživatelů, což může pozitivně ovlivnit viditelnost a povědomí o vaší značce.

Nicméně, abyste dosáhli co nejlepších výsledků, je klíčové mít na paměti, že úspěch závisí na tom, jak kvalitní a relevantní obsah budete produkovat. Důkladně zkoumejte své cílové publikum, abyste pochopili, co je zajímá a co by je mohlo motivovalo interagovat s vaším obsahem.

Sledujte trendy, používejte atraktivní vizuální prvky a nebojte se inovovat. S pravidelnými a zajímavými příspěvky můžete získat loajální sledovatele, kteří budou pravidelně navštěvovat váš profil a podílet se na interakcích, jako jsou komentáře, sdílení a označování přátel.

Pamatujte si, že sociální média jsou interaktivní platformy, a proto je důležité se aktivně zapojovat do komunikace s vaším publikem. Odpovídejte na komentáře a dotazy, buďte přátelští a vstřícní. Takový přístup může vést k vytvoření silné komunity, která bude sdílet vaše příspěvky a šířit povědomí o vaší značce organicky.

Instagram vs. Facebook: Obsah

Existuje mnoho důvodů, proč si otevřít aplikaci sociální sítě. Můžete ji otevřít ze zvyku, když se nudíte, ze zvědavosti, když se chcete podívat, co dělají přátelé a rodina, nebo z nutnosti, když uvažujete o nákupu a chcete vidět produkt v akci.

Není možné vědět, co vaše publikum hledá pokaždé, když se přihlásí na Facebook nebo Instagram, ale můžete využít existující data k tomu, abyste si vytvořili kvalifikovaný odhad - a atraktivnější obsah.

Zde je uvedeno, co uživatelé Facebooku na této platformě obvykle hledají:

  • 54 % uživatelů hledá vtipný nebo zábavný obsah.
  • 55 % sleduje nebo zkoumá značky a produkty.
  • 59 % sleduje novinky a aktuální události.
  • 71 % si píše s přáteli a rodinou.
  • 64 % zveřejňuje nebo sdílí fotografie a videa.

Většina lidí chodí na Facebook, aby komunikovala s přáteli a rodinou. To znamená, že budete chtít dbát na to, aby vaše firemní stránka nepůsobila rušivě - vyhněte se tam přílišnému prodeji a snažte se raději konverzovat.

Co uživatelé Instagramu na této platformě obvykle hledají:

  • 61 % uživatelů hledá vtipný nebo zábavný obsah.
  • 62 % sleduje nebo zkoumá značky a produkty.
  • 51 % sleduje novinky a aktuální události.
  • 51 % si píše s přáteli a rodinou.
  • 70 % zveřejňuje nebo sdílí fotografie a videa.

Jak je vidět, stále více lidí se obrací na Instagram, aby zkoumali značky a produkty. To je dobrý signál, abyste tuto sociální síť využili ke zvýraznění recenzí produktů a zákaznických referencí s množstvím fotografií a videí.

Typy obsahu

Největší rozdíl mezi obsahem na Instagramu a Facebooku spočívá v tom, že příspěvky na Instagramu vyžadují fotografii nebo video. Facebook umožňuje různé typy obsahu, včetně pouze textových příspěvků, sdílení odkazů a dalších. Zde je stručný přehled obsahu, který můžete sdílet na Instagramu a na Facebooku.

Typy obsahu, které můžete sdílet Instagram:

  • Fotky: Příspěvky na Instagramu obsahují fotografie nebo video obsah. Ačkoli fotografie mají tendenci k menšímu zapojení, neznamená to, že byste je měli zcela vynechat. Místo toho se rozhodněte pro karuselové příspěvky, abyste sdíleli mnoho fotografií najednou a dosáhli tak lepšího zapojení.
  • Příběhy. Příběhy na Instagramu jsou pomíjivé příspěvky s videem nebo obrázky, které mají velkou angažovanost - nemalou měrou proto, že jsou to první příspěvky, které vidíte v horní části kanálu Instagramu. Je to skvělé místo pro opětovné sdílení obsahu, ve kterém zákazníci označili vaši firmu.
  • Instagram Live. Instagram Live umožňuje natáčet videa a komunikovat se zákazníky v reálném čase, což je skvělý způsob, jak nabídnout otázky a odpovědi nebo zapojit lidi do oznámení produktů.
  • Instagram Reels. Jsou to 15- nebo 30sekundová videa, která mohou mít na Instagramu velký dosah. Na rozdíl od obsahu Instagram Story žijí Reels ve vašem kanálu. Navíc jsou dobrým místem pro opětovné sdílení obsahu TikTok, pokud jej vytváříte.

Zde je typ obsahu, který můžete sdílet na Facebooku:

  • Aktualizace stavu. Pomocí aktualizací stavu můžete sdílet příspěvky s textem, fotografiemi, videi a dokonce i odkazy na svůj profilový kanál.
  • Události: V případě, že se jedná o událost, můžete nastavit události na Facebooku pro jakékoli osobní nebo virtuální akce, které pořádáte, aby je vaši sledující mohli vidět a přihlásit se k účasti.
  • Živé vysílání. Služba Facebook Live je podobná službě Instagram Live - nabízí způsob, jak vysílat a zapojit své sledovatele v reálném čase.
  • Fotografie nebo videa. Zatímco Instagram je více vizuální síť, Facebook stále umožňuje pořizovat fotografie a videa. A uživatelé Facebooku je stále chtějí. Proto zde nezapomeňte sdílet fotografie značky, produktů, a dokonce i obsah ze zákulisí.

Instagram vs. Facebook: Odvětví

Aby bylo jasno, firma z jakéhokoli odvětví si může vytvořit profil a pěstovat si sledující na Instagramu nebo na Facebooku. Některá odvětví se však lépe hodí pro jednu nebo druhou platformu.

Odvětví na Instagramu

Odvětví, která mají tendenci dosahovat dobrých výsledků na Instagramu, jsou ta, která se snadno přizpůsobí vizuální povaze obsahu, přímému spojení se zákazníky, které tato platforma umožňuje, a silnému influencer marketingu na sociálních sítích.

Patří sem např:

  • Zdraví a krása: Odvětví krásy je nejen neuvěřitelně vizuální, ale také neuvěřitelně osobní. Harvard Business School zjistila, že 67 % zákazníků nakupujících kosmetiku hledá nové produkty u influencerů. Díky tomu je Instagram pro růst počtu vašich organických sledujících a zvyšování povědomí o značce velmi důležitý.
  • Značkové oblečení a doplňky: Stejně jako kosmetický průmysl, i móda se v marketingu do značné míry spoléhá na vizuální stránku. Stejně jako v kosmetickém průmyslu hrají také influenceři velkou roli v růstu módních značek na sociálních sítích. Inspiraci pro oblečení nebo outfit hledá u influencerů 50 % uživatelů Instagramu.
  • Jídlo a restaurace: Jedním z důvodů, proč se potravinářskému průmyslu na Instagramu tak dobře daří, je způsob, jakým platforma podporuje obsah vytvářený uživateli. Značky potravin mohou nechat své zákazníky, aby mluvili za ně - což je, jak víme, vždy mnohem efektivnější.

Průmyslová odvětví na Facebooku

Zde je několik odvětví, ve kterých Facebook funguje obzvlášť dobře pro růst organického sledování a podporu zapojení:

  • Nemovitosti: Nezapomeňte, že demografická skupina uživatelů Facebooku je o něco starší než uživatelé Instagramu a že platforma umožňuje vizuální obsah i sdílení odkazů, což je pro odvětví, jako jsou nemovitosti, klíčové.
  • Cestování: Stejně jako nemovitosti je i cestování tak vizuální a spoléhá na odkazy a více informací, než je často k dispozici ve formátech obsahu Instagramu. Společnost Hootsuite zjistila, že stránky o cestování na Facebooku získaly v průměru 591 000 zobrazení ve srovnání s 351 000 návštěvami profilů účtů cestovních kanceláří na Instagramu.
  • Vzdělávání: Facebook je nejčastěji používanou platformou sociálních médií pro marketing v oblasti vzdělávání. Může to být způsobeno tím, že průměrný věk uživatele Facebooku je vyšší - a je tedy pravděpodobnější, že se jedná o rodiče s dítětem zapsaným do školy. Ať tak či onak, pokud pracujete pro vzdělávací společnost nebo vysokoškolskou instituci, vyplatí se to s vaším účtem vyzkoušet.

Typy podniků na Instagramu a Facebooku

Ačkoli si na Instagramu a Facebooku může pěstovat příznivce jakýkoli typ podniku, některé jsou pro tyto platformy vhodnější a mají větší šanci uspět než jiné. Značky typu business-to-consumer mají tendenci úspěšněji pěstovat organické sledovanosti na sociálních sítích na všech platformách, ale zejména na Instagramu a Facebooku. Když vezmete v úvahu povahu spojení - ať už jde o živá videa nebo komunikaci a výměnu mezi účty - dává to smysl.

Instagram vs. Facebook: Reklama

Správná organická strategie pro Instagram a Facebook je klíčovým prvkem pro úspěšné zapojení a budování loajálního publika. Mějte na paměti, že vaše organická strategie by měla fungovat nezávisle na reklamní strategii, ale zároveň by se s ní měla vzájemně doplňovat.

Začněte tím, že budete vytvářet kvalitní a relevantní obsah, který koresponduje se zájmy a potřeby vašeho cílového publika. Monitorujte reakce a interakce vašich sledujících, abyste lépe poznali jejich preference a názory. Postupně se seznámíte s charakterem své organické komunity a to vám umožní přizpůsobit obsah tak, aby byl co nejvíce oslovující.

Když budete růst a poznávat své organické publikum lépe, budete mít cenné informace o jejich chování, zájmech a demografických charakteristikách. Tyto poznatky vám pak pomohou při cílení vašich PPC reklamních kampaní, pokud se rozhodnete v budoucnu spustit reklamu na jedné z obou platforem.

Pokud budete chtít využít placené PPC reklamy, můžete lépe zamířit na specifické segmenty svého publika, což zvýší pravděpodobnost úspěšné konverze. Propojení organické strategie s reklamní strategií vám umožní využít synergii mezi oběma přístupy a dosáhnout optimálních výsledků.

Nicméně pamatujte si, že i v rámci placené reklamy je stále důležité nabízet relevantní a hodnotný obsah, který osloví váš cílový trh. Zbytečná reklama, která není relevantní nebo obtěžující, může nepříznivě ovlivnit vnímání vaší značky a vést k neefektivním výsledkům.

Instagram vs. Facebook: Nemusíte si vybírat

Většina lidí je na více než 5 platformách sociálních médií, takže pokud nakonec upřednostníte Facebook před Instagramem nebo zaznamenáte větší úspěch na jedné z nich než na druhé, je pravděpodobné, že i tak do určité míry oslovíte velkou část zamýšleného publika.

Dobrou zprávou však je, že si ve skutečnosti nemusíte vybírat. Využijte výše uvedené rozdíly k určení strategie pro každou platformu, abyste se ujistili, že svůj čas a obsah na Instagramu i Facebooku využijete co nejlépe.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp