Kreativní způsoby, jak rozšířit svůj e-mailový seznam

e-mail marketing
Naučit se, jak zvětšit svůj e-mailový seznam, je jednou z nejdůležitějších součástí vytváření úspěšné e-mailové marketingové strategie. Jak na to?

Skvělé e-mailové kampaně nejen poskytují hodnotný obsah, ale také dokážou přimět lidi, aby se k nim přihlásili a těžili z těchto informací. Existuje mnoho osvědčených taktik, které můžete využít k růstu vašeho e-mailového seznamu. Tyto strategie nejsou pouze teoretické koncepty, ale skutečné příklady úspěchu z praxe, které byly použity malými podniky a organizacemi. Přijmutí těchto taktik může být klíčem k rozlousknutí kódu "růstu e-mailového seznamu" a posílení vaší e-mailové marketingové strategie.

Co je to e-mail marketing?
E-mail marketing je forma digitálního marketingu, která spočívá v používání e-mailových zpráv ke komunikaci s cílovou skupinou. Tato forma marketingu umožňuje firmám a organizacím přímou komunikaci s existujícími zákazníky, potenciálními klienty a dalšími zainteresovanými subjekty prostřednictvím jejich e-mailových schránek. Cílem e-mail marketingu může být řada různých účelů, včetně propagace produktů a služeb, budování vztahů se zákazníky, informování o novinkách a událostech, získávání zpětné vazby od zákazníků a mnoho dalšího. E-mail marketing umožňuje firmám oslovit svou cílovou skupinu přímo a efektivně, a to za poměrně nízké náklady ve srovnání s jinými formami marketingu. Je důležité, aby e-mailové kampaně byly cílené, dobře navržené a obsahovaly hodnotný obsah, který osloví příjemce a podpoří jejich angažovanost.

Co je to e-mailový seznam? 

E-mailový seznam představuje kolekci e-mailových adres, na které má firma oprávnění zasílat marketingové zprávy. Obvykle se jednotlivci do těchto seznamů přihlašují dobrovolně, buď aktivním odběrem zpráv, nebo vyjádřením souhlasu prostřednictvím registrace na webové stránce či vyplněním registračního formuláře. Tento proces umožňuje lidem sdílet své kontaktní údaje s firmou a vyjádřit zájem o příjem relevantních informací a nabídek. Takový dobrovolný přístup k odběru e-mailů často vede ke kvalitnějším a angažovanějším příjemcům, kteří jsou více nakloněni interakci s obsahem a nabídkami společnosti. 

Pište poutavý obsah, který generuje organický růst

Pravidelné zasílání dobře napsaného, zajímavého a relevantního obsahu je klíčem k udržení stávajících odběratelů a přitahování nových. Kvalitní obsah, který oslovuje potřeby a zájmy vaší cílové skupiny, zvyšuje šance na aktivní angažovanost a zájem o vaše e-maily. Stávající odběratelé se budou těšit na vaše zprávy a budou mít tendenci je otevírat a číst, což přispívá k udržení jejich zájmu a loajality. Zároveň atraktivní obsah může být lákavým lákadlem pro nové předplatitele, kteří budou chtít využít hodnotné informace a nabídky, které vaše e-maily poskytují. Takový přístup k obsahu umožňuje budování silného a angažovaného e-mailového seznamu, který slouží jako efektivní nástroj pro komunikaci s vaší cílovou skupinou.

Mezi příklady poutavého obsahu e-mailového zpravodaje patří např:

 • Užitečná sdělení: Do této kategorie často spadají návody a video návody. Užitečnými zprávami však může být cokoli, co čtenáře poučí o vašem produktu nebo službě, od nejlepších způsobů jejich použití až po novinky ve vašem oboru. 
 • Propagační akce: Propagační e-maily šíří informace o věcech, jako jsou oznámení nových produktů a nadcházející akce. 
 • Informační obsah: Účelem těchto e-mailů je informovat o vaší firmě nebo oboru. Informační zprávy mohou zahrnovat pohled do zákulisí vaší společnosti, případové studie nebo příspěvky na blogu. 

Usnadněte svým odběratelům sdílení vašich e-mailů

Je velká pravděpodobnost, že přátelé vašich kontaktů mají podobné zájmy. Takže se jim pravděpodobně bude líbit i to, co nabízíte. Povzbuďte odběratele svého e-mailového seznamu, aby vaše zprávy sdíleli se svými přáteli, a usnadněte jim to. 

Přidejte do každé své zprávy tlačítka pro sdílení na sociálních sítích a odkaz "Poslat e-mail příteli", který čtenářům umožní přeposlat e-mail někomu, koho znají. Při sdílení získáte přístup k seznamům kontaktů příjemců a spoustu potenciálních odběratelů.

Používejte segmentaci, aby vaše e-maily byly relevantnější 

Lidé s větší pravděpodobností otevřou e-mail, pokud je jeho předmět zaměřen konkrétně na ně a jejich zájmy. Segmentace publika - což znamená rozdělení do skupin podle charakteristik, jako je lokalita, nákupní zvyklosti nebo pohlaví - usnadňuje zasílání cílenějšího obsahu. 

Strategicky segmentované seznamy kontaktů vám pomohou určit, které skupiny lidí potřebují které informace. Jednoduše řečeno, díky segmentaci e-mailů se správný obsah dostane do správných rukou. 

Využití sociálních médií pro růst e-mailových seznamů

Chcete-li propagovat svůj e-mailový seznam na sociálních médiích, vyzvěte lidi, aby se prostřednictvím vašich příspěvků přihlásili k odběru newsletteru. Může to vypadat například tak, že v bio profilu uvedete odkaz na vstupní stránku pro generování kontaktů nebo na konci svého videoobsahu uvedete CTA pro přihlášení. Můžete také zobrazit náhled newsletteru ve svých příbězích nebo v titulcích a požadovat po divácích, aby se zaregistrovali a přečetli si celý příspěvek. 

 Podpořte více odběratelů newsletteru tím, že v příspěvku na sociálních sítích nadchnete lidi pro své produkty nebo služby a poté je odkážete na stránku pro registraci.

Přidejte odkaz na e-mailovou registraci do e-mailových podpisů společnosti

Většina firem má obvykle na konci každého odeslaného e-mailu připevněný automatický podpis

Přidat do již existujícího podpisu výzvu k akci - například odkaz vyzývající příjemce, aby se připojil k mailing listu - je rozumné. To podpoří vztah mezi odesílatelem a příjemcem i po skončení konverzace. 

Nabídněte bezplatný nástroj nebo bonusový obsah pro lidi, kteří se přihlásí k odběru e-mailu

Je to známá věc: Každý má rád věci zdarma! Proto je nabídka produktu nebo služby zdarma účinnou pobídkou pro odběratele e-mailového seznamu. Napište příspěvek na blog nabízející rady na téma související s vaším podnikáním a nabídněte podrobnější bonusový obsah těm, kteří odešlou své e-mailové adresy. Nebo vytvořte digitálního průvodce souvisejícího s vaším zbožím a službami a poskytněte je exkluzivně odběratelům e-mailového seznamu. 

Přidejte do e-mailu tlačítka pro sdílení a připojení k seznamu

Tento často přehlížený nástroj pro růst seznamu může být vaším nejlepším zdrojem nových potenciálních zákazníků. Proč? Protože ne každý, kdo uvidí váš e-mail, bude na vašem e-mailovém seznamu. Kromě toho leady, které přicházejí prostřednictvím stávajících zákazníků, mají větší pravděpodobnost, že budou vaší značce důvěřovat ještě předtím, než je budete mít možnost informovat o vašich produktech.

Zahrňte jednoduchou výzvu - například tlačítko pro sdílení, protože ty obzvlášť vyniknou - a vyzvěte čtenáře, aby obsah vašeho e-mailu předali svým e-mailovým kontaktům a sledujícím na sociálních sítích. 

Nezapomeňte poskytnout novým čtenářům jednoduchý způsob, jak se připojit k vašemu seznamu. Funguje něco jako viditelně zobrazené tlačítko "Odebírat novinky". Propojte ho s cílovou stránkou, která čtenářům umožní rychle odeslat své kontaktní údaje. 

Spusťte reklamu na generování potenciálních zákazníků

Placená PPC reklama nabízí vynikající prostředek, jak přilákat pozornost kvalifikovaných potenciálních zákazníků. Různé platformy sociálních médií - například Facebook, Instagram a LinkedIn - vám nabízejí možnost tuto taktiku využít. 

Platformy, na které se spolehnete, budou do značné míry záviset na vašem oboru a cílové skupině. Ať už se však vaše PPC reklamy zobrazí kdekoli, měly by uživatele nasměrovat na relevantní vstupní stránky. Po příchodu na tyto stránky mohou uživatelé vyplnit registrační formuláře a připojit se k vašemu e-mailovému seznamu. 

Umístěte na své webové stránky registrační formulář

Vaše webové stránky jsou často prvním kontaktem mnoha lidí s vaší firmou. Vytvořte si možnost zůstat ve spojení s novými návštěvníky tím, že na své stránky přidáte registrační formulář. 

Přihlašovací formuláře mají různé tvary a velikosti, např:

 • Vyskakovací formuláře: Jak již název napovídá, tyto formuláře se návštěvníkům webových stránek zobrazují. Vyskakovací formuláře jsou vynikajícím nástrojem pro upoutání pozornosti potenciálních zákazníků.
 • Výsuvné formuláře: Formuláře pro vyplnění formuláře (tzv. flyouts): Přihlašovací formuláře typu flyout okamžitě upoutají pozornost, protože se vysunou do popředí z horní, dolní nebo dokonce boční části stránky. Na rozdíl od vyskakovacích oken umožňují návštěvníkům webu pokračovat v prohlížení stránky předtím, než se přihlásí nebo ji opustí. 
 • Bannery: Jednoduché, ale výrazné zobrazení banneru se rozprostírá v horní nebo dolní části webové stránky a vybízí návštěvníky, aby se připojili k vašemu e-mailovému seznamu. 
 • Řádkové formuláře: Inline řešení je pravděpodobně nejlepší volbou, pokud máte konkrétní představu o funkci a umístění registračního formuláře. Tyto typy formulářů jsou vloženy do obsahu vašeho webu. 

Bez ohledu na to, který styl upřednostňujete, váš formulář pro přihlášení do e-mailového seznamu by měl zdůrazňovat výhody přihlášení k odběru zpráv od vaší firmy.

Shromažďujte e-mailové adresy, když se lidé přihlásí na událost

Pořádání události, která vyžaduje registraci nebo nákup vstupenek předem, představuje skvělou příležitost k shromažďování důležitých kontaktních údajů od účastníků. Tato data mohou být využita nejen k organizaci samotné události, ale také k rozšíření vašeho e-mailového seznamu. Již v průběhu registračního procesu můžete požádat účastníky, aby se připojili k vašemu e-mailovému seznamu a získali tak přístup k dalším informacím, aktualizacím a nabídkám souvisejícím s událostí. Tímto způsobem můžete dosáhnout dvou cílů najednou a efektivně využít příležitost k rozšíření svého e-mailového seznamu a budování vztahů se zákazníky.

Sbírejte e-mailové adresy na oborových veletrzích

Oborové akce, jako jsou veletrhy a konference, jsou také ideálním místem pro rozšiřování vašeho e-mailového seznamu. Koneckonců, pokud se zákazník účastní některé z těchto akcí, již se zajímá o váš obor. 

Podívejte se do své stávající databáze

Zasílání e-mailů kontaktům z vaší již existující databáze je snadný způsob, jak posílit váš e-mailový seznam. Jen je nezapomeňte požádat o svolení, než jim začnete posílat své marketingové e-maily k odběru, sdílení a čerpání zpětné vazby.

Používejte QR kódy na tištěných médiích

QR kód dává potenciálním kontaktům možnost připojit se k vašemu e-mailovému seznamu pomocí jejich chytrých telefonů. Jeho vytvoření je snadné pomocí generátoru QR kódů.

Vytvořte vstupní stránku pro generování leadů, zkopírujte URL adresu a vložte ji do generátoru kódů podle svého výběru. A právě tak získáte QR kód, který mohou stávající i potenciální zákazníci naskenovat. 

Ne všechny generátory QR kódů mají stejné možnosti. Pokud vám tedy nevyhovuje styl jednoho, zkuste jiný. Po dosažení požadovaného výsledku obrázek zkopírujte a vložte do libovolného média. Dobrý nápad je umístit jej do všech tiskových médií - vizitek, letáků a dokonce i do papírových registračních formulářů. 

A/B testování prvků e-mailové marketingové kampaně

Stručně řečeno, A/B testování je porovnávání dvou verzí něčeho, aby se zjistilo, která funguje lépe. 

Zařaďte A/B testování do své e-mailové marketingové strategie, abyste se ujistili, že obsah, který posíláte, je něco, s čím se vaše cílová skupina může ztotožnit.

Prvky k testování:

 • Předmět
 • Text mailu
 • CTA
 • Prvky designu
 • Obrázky 

Zobrazení hodnocení zákazníků na vstupní stránce pro registraci

Jedna věc je, když zákazníci od vaší firmy slyší, jak hodnotný je váš obsah. Něco jiného je, když to slyší od svých kolegů. K tomu slouží zákaznické recenze. 

Požádejte stávající odběratele e-mailů o recenzi vašeho obsahu a vaší společnosti. Pak na své vstupní stránce uveďte jednu nebo dvě pozitivní zpětné vazby, aby potenciální zákazníci viděli, co si o vašich sděleních myslí ostatní. 

Uspořádejte webinář

Pořádání webináře je účinným prostředkem, jak přivést nové odběratele do vašeho e-mailového seznamu. 

Dobře naplánovaný webinář je vynikající cestou, jak poskytnout vašemu cílovému publiku cenné informace. Když během webináře předvedete své znalosti, účastníci poznají, že jste důvěryhodní a věrohodní. V důsledku toho je povzbudíte k tomu, aby chtěli další poznatky od vaší společnosti. 

Rozšiřte svůj e-mailový seznam

Zamyslete se nad všemi způsoby, jakými vaši zákazníci komunikují s vaší firmou. Pak se rozhodněte, které z těchto strategií pro vás budou nejlépe fungovat, a vyberte jednu nebo dvě, které vám pomohou začít s růstem e-mailového seznamu. Vytvářejte registrační formuláře, sbírejte odběry, vytvářejte e-maily a získejte přístup k podrobným nástrojům pro vytváření zpráv, které vám pomohou zapojit vaše publikum a proměnit více potenciálních zákazníků v platící klienty. 

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp