Jaké existují alternativy ke službě Wayback Machine?

time machine
Archiv Wayback Machine může mít mezery. Pokud se vám nedaří něco najít nebo hledáte jiné funkce, vyzkoušejte tyto alternativy.

Velká část webu je pomíjivá. Obsah na internetových stránkách existuje, dokud není aktualizován - a pak zmizí. Zachován zůstane v různých archivech webu, například na stránkách Archive.org, kde funguje nejznámější služba Wayback Machine, provozovaná společností Internet Archive.

Internet Archive je nezisková organizace a Wayback Machine je webová verze jejího webového archivu, která obsahuje naprosto gigantické množství dat. Můžete jej požádat o uložení webové stránky v aktuálním stavu a také využít nástroje, jako je rozhraní API.

Wayback Machine a další archivy internetu, které ukládají kopie webových stránek z různých časových období jsou velmi užitečné například k získání historických dat: Wayback Machine umožňuje získat historická data o webových stránkách, jako jsou staré verze stránek, které mohou být užitečné pro analýzu změn v obsahu, designu nebo struktuře stránek v průběhu času. Tyto informace mohou pomoci při řešení problémů s výkonností stránek nebo při vylepšování SEO strategií. Wayback Machine umožňuje také zkontrolovat, zda existují odkazy na vaše webové stránky ze zaniklých nebo odstraněných webových stránek. Tyto odkazy mohou být užitečné při analýze zpětných odkazů a při plánování budoucích strategií získávání zpětných odkazů. Pokud jste také omylem odstranili nějakou důležitou stránku z vašeho webu, můžete použít Wayback Machine k obnově této stránky z archivovaných kopií.

Jakkoli je však archiv Wayback Machine obrovský, pravděpodobně není stoprocentně kompletní. Pokud máte problém najít něco konkrétního nebo vás zajímá, zda existují jiné podobné služby s více funkcemi, mohly by vám pomoci tyto alternativy.

1. Projekt Memento

Memento je výjimečnou alternativou k Wayback Machine, protože agreguje několik různých zdrojů, včetně samotného Wayback Machine. Na webových stránkách můžete pomocí nástroje Cestování časem přistupovat k archivům z několika zdrojů. Další výraznou vlastností Mementa je rozšíření pro Chrome, které umožňuje vybrat datum, kdy chcete zobrazit aktuální stránku. Nástroj se tak přenese do místa, kde si prohlížíte stránky, místo aby vás nutil zadávat adresu URL do formuláře. Můžete také vytvořit snímek stránky a vygenerovat na něj trvalý odkaz. To je užitečné zejména při citování.

Pokud se obáváte, že stránka zmizí nebo že se její obsah aktualizuje, ale chcete informace použít, vytvoření jednoho z těchto odkazů zajistí, že lidé budou moci vidět původní zdroj.

2. Archive.today

Archive.today je dalším nástrojem pro vytváření "snímků webu". Umožňuje vám uložit odkaz na stránku tak, jak aktuálně existuje.

Následováním odkazu se uživatelé dostanou na nezměněnou verzi stránky. Nabízí také několik poměrně pokročilých vyhledávacích dotazů, které můžete provádět na doménách a adresách URL, abyste našli verze webu, které byly pomocí tohoto nástroje uloženy. Tento nástroj obsahuje také rozšíření pro Chrome a také aplikaci pro Android.

3. WebCite

WebCite má výkonné aplikace pro autory, novináře, akademiky a vydavatele. Nabízí řadu způsobů vytváření a prezentace archivovaných stránek a adres URL. Jeho nejsilnější funkcí pro autory a vydavatele je možnost nahrát rukopis přímo na stránky. Nástroj prohledá každý odkaz v nahraném rukopisu a automaticky vytvoří archivy všech stránek, na které je odkazováno, tak jak v současné době existují. To ušetří spoustu času, pokud jste použili mnoho odkazů na webové stránky.

Pokud jste vytvořili obsah, u kterého chcete, aby si lidé mohli vytvářet snímky, můžete na stránku přidat konkrétní odkaz WebCite, na který mohou uživatelé kliknout. Tím do stránky vložíte funkci archivu, která uživatelům ušetří čas, pokud se rozhodnou vaši práci použít jako citaci.

4. GitHub

GitHub je platforma pro vývoj a spolupráci, která také upřednostňuje veřejné projekty a open-source kód. Dokumentuje a archivuje kód a programy s otevřeným zdrojovým kódem a je možné v ní vyhledávat v jiných archivech, jako je například Wayback Machine. Pokud však hledáte něco, co souvisí s kódem nebo vývojem softwaru, může být jednodušší přejít přímo na GitHub, než použít jinou archivační službu.

I když má GitHub placenou verzi, pro běžného uživatele je zdarma. Pro osobní použití nabízí dokonce zdarma 15 GB úložiště a určitý výpočetní výkon ve svém cloudovém vývojářském prostředí.

5. Webové archivy pro jednotlivé země

Některé země provozují vlastní webové archivy. Ty mohou být obzvláště užitečnou alternativou k Wayback Machine, pokud hledáte webové stránky, které jsou vysoce relevantní pro konkrétní místo nebo kulturu dané země. Více zaměřené archivy mohou mít úplnější informace, pokud máte problémy s jejich nalezením jinde, i když opět chci zmínit, že první alternativa v tomto seznamu, Memento, čerpá z několika různých archivů specifických zemí.

Měl bych také poznamenat, že mnoho archivů specifických pro danou zemi, region, vzdělávací instituci nebo jednotlivou knihovnu spolupracuje s Archive-it, poskytovatelem služeb vybudovaným společností The Internet Archive (tvůrci Wayback Machine).

Závěr

Když hledáte alternativy k Wayback Machine, možná si neuvědomíte, že velká část z nich je částečně nebo zcela poháněna stejným archivem. Existují však i další služby, které můžete využít. Některé mají užitečnější funkce, záleží na tom, jaké jsou vaše cíle.

Toto samozřejmě není kompletní seznam alternativních nástrojů, ale jedná se o většinu snadno dostupných nástrojů pro běžného uživatele. Existují i jiné, které vyžadují měsíční platby a některé jsou naopak zdarma pro akademické a právní instituce, ale ne pro individuální uživatele.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp