Jak vytvořit stránku se zdroji

Obsahový marketing
Podle následujících kroků vytvoříte stránku se zdroji, která bude mít pro vaše čtenáře skutečnou hodnotu a podpoří vaši obsahovou strategii.

Vytvoření stránky zdrojů může být klíčovým krokem k posílení vaší obsahové strategie a přinášení užitečných informací pro vaše publikum. Tato stránka slouží jako centrální místo, kde můžete sdílet svá nejlepší doporučení týkající se produktů nebo služeb, které považujete za hodnotné. Tím vytváříte prostor pro propagaci nástrojů a zdrojů, které osobně používáte ve svém podnikání, což přináší důvěryhodnost a autenticitu vašemu obsahu.

Stránka zdrojů není jen seznamem odkazů; je to prostor pro podrobné a užitečné informace. Kromě samotných doporučení můžete přidat i své osobní zkušenosti, tipy a triky týkající se daných nástrojů. To poskytuje vašim čtenářům nejen seznam užitečných zdrojů, ale také kontext a hloubku, což zvyšuje hodnotu vašeho obsahu.

Vytvoření stránky zdrojů může být také vynikajícím způsobem, jak zvýšit interakci s vaším publikem. Můžete povzbuzovat čtenáře, aby sdíleli své vlastní zkušenosti a doporučení, což vytváří společenství kolem vašeho obsahu.

Pokud váháte, jak na to, nebo hledáte inspiraci, můžete se podívat na příklady stránek zdrojů od jiných úspěšných online podnikatelů. Tyto příklady vám mohou poskytnout nápady, jak strukturovat svou stránku a jaký obsah zahrnout. 

Co je to stránka zdrojů?

Stránka zdrojů je stránka, která odkazuje na užitečné zdroje, nástroje, aplikace, produkty, služby, média nebo webové stránky, které mohou být pro vaše publikum užitečné.

(Tuto stránku můžete znát také jako stránku s "doporučenými nástroji", stránku s partnerskými odkazy nebo dokonce jako "sadu nástrojů").

Stránka zdrojů je jednotným místem, kde najdete doporučené zdroje značky, včetně nástrojů nebo produktů, které její zaměstnanci používají a mají rádi v každodenní činnosti firmy.

Pokud jste živnostník nebo freelancer, může být vaše stránka zdrojů velmi osobní a odrážet vaše odborné znalosti. A pokud jste si vybudovali angažované publikum, bude vaše stránka zdrojů cenná pro lidi, kteří důvěřují vašim názorům.

Ke stránce zdrojů můžete přistupovat třemi způsoby:

 • Použijte partnerské odkazy. (To znamená, že vy a společnost, jejíž produkt doporučujete, máte dohodu - získáváte malou provizi od lidí, kteří kliknou na váš partnerský odkaz a zapojí se do spolupráce s danou společností).
 • Odkazujte na zdroje organicky (protože je máte rádi a z žádného jiného důvodu).
 • Zahrňte směs partnerských a organických odkazů.

Proč byste si měli vytvořit stránku se zdroji

Prvním a nejdůležitějším důvodem pro vytvoření stránky zdrojů je faktor užitečnosti.

 • Vámi spravovaná stránka zdrojů může vašemu publiku pomoci objevit nástroje, webové stránky a zdroje, které jim pomohou vyřešit problémy, s nimiž se potýkají. 
 • Vytvořená stránka zdrojů může být personalizovaná s ručně vybranými odkazy, které skutečně používáte, které se vám líbí nebo z nichž máte užitek - a protože na vašem odborném názoru vašemu publiku záleží, bude se o vámi doporučené zdroje zajímat.

Druhým důvodem pro vytvoření stránky se zdroji je, pokud jste zapojeni do affiliate programů a chcete maximalizovat své příjmy.

Zařazení odkazů na vyhrazenou stránku zdrojů do horní navigace poskytne vašim čtenářům snadný způsob, jak je najít a zapojit se do nich.

Nezapomeňte však - nikdy nevytvářejte stránku zdrojů jen proto, aby lidé klikali na vaše partnerské odkazy. Místo toho vytvořte tento typ obsahu, abyste pomohli svému publiku spojit se s důležitými zdroji, které vám pomohly během vaší vlastní cesty ve vašem oboru.

Jak vytvořit stránku se zdroji, která má skutečnou hodnotu

Každý může dát dohromady seznam odkazů. Abyste se vyhnuli pohromě v podobě tenkého a zbytečného obsahu, postupujte podle následujících kroků a vytvořte stránku zdrojů se skutečnou hodnotou pro své čtenáře.

Shromážděte odkazy na nejdůvěryhodnější zdroje pro váš segment trhu

Tento úvodní krok při vytváření stránky se zdroji by měl být nejjednodušší.

Jednoduše musíte shromáždit seznam odkazů na své oblíbené, nejdůvěryhodnější nástroje, webové stránky, produkty, služby atd. které se týkají toho, co děláte ve svém oboru.

Pokud jste například odborník na programování, který zveřejňuje zdrojové kódy, může být vaše stránka zdrojů plná programovacích nástrojů, kterým důvěřujete a které denně používáte. 

Podobně pokud prodáváte kurzy obsahového marketingu či optimalizace pro vyhledávače, vaše stránka zdrojů by pravděpodobně obsahovala seznam nástrojů, které používáte k usnadnění obsahového marketingu a SEO.

Neuvádějte jen tak nějaké zdroje. Zamyslete se nad tím, co by bylo pro vaše publikum nejpřínosnější.

A konečně, nikdy nedoporučujte nic, co jste ve skutečnosti nepoužili nebo co se vám nelíbí. Upřímnost a transparentnost jsou nezbytné pro udržení důvěry mezi vámi a vaším publikem.

Zahrnutí partnerských odkazů? Přidejte upozornění

Pokud plánujete na stránku se zdroji zahrnout partnerské odkazy, přidejte jasné upozornění, že můžete získat provizi, když návštěvníci na tyto odkazy kliknou.

Není to jen dobrý postup z hlediska etiky a transparentnosti - je to také požadavek Google, který považuje odkazování na partnerské stránky bez upozornění za klamavou reklamu.

Samotné upozornění naštěstí nemusí být nijak závažné. Postačí jednoduché a jasné prohlášení v horní části stránky. 

Popište každý zdroj a důvod, proč jste ho zařadili

Nyní můžeme začít doplňovat stránku se zdroji o užitečný obsah.

Co udělá vaši stránku užitečnou kromě samotných odkazů?

Užitečné popisy, které vysvětlí, proč jednotlivé produkty, služby, nástroje atd. doporučujete a proč jsou tak cenné.

Zde je dobrý vzorec pro popis zdrojů na vaší stránce:

 • Představte produkt/službu/nástroj/zdroj a vysvětlete, k čemu slouží.
 • Vysvětlete, proč jej používáte a proč mu důvěřujete.
 • Uveďte alespoň jeden způsob, jak by mohl zlepšit život vašeho čtenáře.

Vaše popisy také nemusí být dlouhé. Každý z výše uvedených bodů můžete shrnout do jedné nebo dvou vět. Nakonec je tento seznam doporučených nástrojů mnohem cennější, protože popisuje, jak a proč je každý nástroj důvěryhodný a účinný.

Kdybyste naopak poskytli pouze seznam odkazů, nepochopili by čtenáři hodnotu žádného z nich.

Uspořádejte a optimalizujte stránku se zdroji

Opět neházejte na stránku jen seznam odkazů. Věnujte trochu úsilí organizaci a optimalizaci stránky se zdroji, aby z ní návštěvníci měli co největší užitek.

Zejména uspořádejte své zdroje do kategorií a ke každé z nich přidejte nadpis (H2 nebo H3).

Máte-li například seznam médií, která můžete konzumovat, abyste se o tématu dozvěděli více, můžete odkazy rozdělit do kategorií podle typu médií, např. knihy, podcasty, videa, příspěvky na blogu, kurzy atd.

Odkazujte na relevantní obsah na svých stránkách

Ano, na stránku se zdroji můžete zařadit vlastní obsah, ale pozor - přidání příliš velkého množství vašeho obsahu může vypadat příliš sebepropagačně.

Místo toho hledejte způsoby, jak se o svém obsahu zmínit nebo na něj organicky odkázat.

Dalším způsobem, jak zařadit svůj obsah na stránku se zdroji, je odkazovat na související příspěvky na blogu.

Přidejte tyto odkazy do popisu každé kategorie, například: "Chcete se dozvědět více o výběru cestovní kanceláře? Podívejte se na našeho průvodce."

Pravidelně aktualizujte stránku se zdroji

Dále, protože vaše stránka se zdroji je v podstatě stránka plná odkazů, budete se chtít pravidelně ujistit, že odkazy jsou funkční a přesné.

Může to být například úkol, který si stanovíte v rámci pravidelného auditu webových stránek nebo obsahu.

Rychlým způsobem, jak zkontrolovat všechny adresy URL na stránce, zda nejsou nefunkční, je použití nástroje pro kontrolu nefunkčních odkazů.

Odkazujte na stránku se zdroji ve svém dalším obsahu

Po vytvoření stránky se zdroji na ni odkazujte ve svém dalším obsahu, včetně blogů a základních stránek webu, jako je například stránka O nás.

Například blog o pečení by mohl odkazovat na svou stránku se zdroji, kdykoli bude mluvit o vybavení na pečení. Například: "Pro vytvoření tohoto receptu je nezbytná správná velikost míchací mísy. Podívejte se na mou stránku se zdroji, kde najdete velké míchací mísy, které používám a miluji."

V podstatě jakákoli možnost "dozvědět se více" nebo zmínka na blogu by mohla odkazovat na vaši stránku zdrojů.

Dalším skvělým místem, kde můžete odkaz na tento obsah umístit, je samozřejmě přímo vaše hlavní menu. To však nejsou jediné možnosti. Zde je několik dalších návrhů, jak umístit odkaz na stránku se zdroji do jiného obsahu:

 • Vložte odkaz do nabídky v zápatí webu.
 • Vytvořte banner nebo grafiku s výzvou k akci, kterou strategicky umístíte do blogů.
 • Přidejte odkaz do svých lead magnetů, elektronických knihy nebo bezplatných produktů.
 • Vytvořte trvalý odkaz pro postranní panel vašeho blogu.
 • Odkazujte na stránku se zdroji a propagujte ji v příspěvcích na sociálních sítích.

Stránka zdrojů je užitečný obsah

Stránka zdrojů může být užitečným obsahem, pokud ji vytvoříte s ohledem na výše uvedené kroky.

A to je důležité, protože užitečný obsah je pro vaše publikum důležitý jako součást jejich celkové zkušenosti s vaší značkou. Záleží na něm také Googlu, protože vyhledávač chce uživatelům nabízet obsah, který jim pomáhá.

Jak si jistě pamatujete, užitečný obsah je:

 • Vytvořený s ohledem na konkrétní publikum.
 • Má znaky důvěryhodnosti.
 • Obsahuje odborné znalosti tvůrce (tvůrců).
 • Odpovídá potřebám publika.

Stránka se zdroji vytvořená s péčí může přidat hodnotu vaší obsahové strategii tím, že vzdělává vaše publikum a posiluje váš web. A to jsou úctyhodné cíle.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

 

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp