Hlavní SEO trendy současnosti

SEO trendy
Svět SEO se neustále vyvíjí a pokud chcete, aby vaše webové stránky i nadále prosperovaly ve vyhledávačích, je důležité s těmito trendy držet krok.

SEO specialisté vědí, že nejcennější kariérní dovedností je schopnost přizpůsobit se změnám, a těch bylo v poslední době neuvěřitelné množství. Titulky v oboru a náhodní lidé na X vám ve světle tohoto vývoje rádi připomenou, že SEO je "mrtvé" (což tvrdí už déle než 20 let), ale pravdou je, že nikdy nebyla více  vzrušující a dynamičtější doba pro práci v SEO než nyní.

Souběh umělé inteligence s tradičními postupy SEO otevírá mnoho nových možností a přináší možnost prudkého pokroku do nových oblastí obsahu a komunikace s publikem skrze nové kanály. Tento trend je pozorovatelný napříč celým odvětvím a rychlost a komplexnost implementace nástrojů AI se stávají hnacím motorem pro růst SEO. To nejenže posiluje konkurenceschopnost firem na trhu, ale také přináší posunutí výhod pro publikum, které se stále více stává náročným na inovace a očekává nové a zajímavé přístupy každý den. S pomocí umělé inteligence mohou podniky lépe porozumět potřebám a chování svého publika a vytvářet obsah a strategie, které efektivně oslovují jejich cílovou skupinu a zapojují ji na hlubší úrovni.

Sofistikované propojení s AI

AI se stala součástí pracovních postupů všech uživatelů v oblasti SEO a marketingu. V rámci produktů, které spotřebováváme, a způsobu, jakým vytváříme a spravujeme obsah, se AI stala v našich životech spíše očekáváním než výjimkou.

Pod vlivem konkurenčního prostředí a narůstajících očekávání zákazníků se stala umělá inteligence klíčovým prvkem vylepšení více než 100 produktů a nástrojů v oblasti SEO a martech. Průzkum společnosti Mailchimp odhalil, že 88 % marketérů věří, že jejich marketingová organizace musí zvýšit využití automatizace a umělé inteligence, aby splnila očekávání zákazníků a udržela konkurenceschopnost. Tento trend ukazuje, že podniky stále více vnímají potenciál umělé inteligence k optimalizaci svých marketingových strategií a k lepšímu porozumění potřebám a chování svého publika. S využitím AI mohou marketéři efektivněji personalizovat své kampaně, automatizovat rutinní úkoly a získávat cenné poznatky z dat, což jim pomáhá lépe reagovat na dynamické změny na trhu a udržet si konkurenční výhodu.

Tento trend stále pokračuje, ale zároveň se stává ještě sofistikovanější. První iterace hlavního proudu generativní umělé inteligence se soustředily na objevování této nové technologie a toho, co dokáže. Spolupráce AI a generátory obrázků se nyní staly běžnou záležitostí. Ti, kdo začali včas, mají nyní náskok.

Například společnost Wix již téměř deset let široce uplatňuje umělou inteligenci napříč svými systémy a již v roce 2016 představila vlastní umělou inteligenci designu. Systém Wix CMS a obchodní řešení Wix, který třikrát získal ocenění Google Cloud partner, již léta zahrnují umělou inteligenci využívající strojové učení, jako je Google Translate, Vision AI a správa reklam Google. Umělá inteligence tedy není, jak se říká, "žádná novinka".  

Ale s rozšířením AI v marketingu a SEO přidala společnost Wix do svých nástrojů pro SEO funkce AI, aby zvýšila přístup k možnostem SEO: 

  • V rámci editoru umožňuje nástroj Vytvořit text s umělou inteligencí uživatelům generovat kopie zaměřené na klíčová slova určené pro konkrétní typy stránek a záměry. Pro stránky kategorií, stránky o uživatelích a další statické stránky. 
  • Generátor obrázků AI je užitečný pro pomoc uživatelům při vytváření ilustračních obrázků k blogům a dalšímu obsahu.
  • Generátor meta tagů AI funguje společně s integrací nástroje Semrush pro výzkum klíčových slov a pomáhá zajistit, aby blogy a další stránky měly dobře strukturované meta tagy optimalizované pro klíčová slova.
  • Wix Studio má nástroj nazvaný Responsive AI, který vyhodnocuje UX webové stránky pro stolní počítače a pomocí AI ji přizpůsobuje různým velikostem obrazovky a zlomům kliknutím na tlačítko.

Každý nástroj staví na stávajících rámcích a automatizaci zpětných dat, aby dosáhl výjimečných výsledků. SEO a digitální marketéři uvidí, že automatizace, AI a datová věda jim umožní přinést zákazníkům novou, inovativní hodnotu. 

Pokračující důraz na E-E-A-T

E-E-A-T (Expertise, Experience, Authority, Trustworthiness) je koncept, který Google zdůrazňuje již delší dobu a v roce 2024 bude jeho důležitost ještě větší. Vyhledávač bude preferovat webové stránky, které jsou vytvořeny odborníky v daném oboru, s dostatečnými zkušenostmi a důvěryhodnou reputací.

Vzestup hlasového vyhledávání

Hlasové vyhledávání se stává stále populárnější a v roce 2024 se očekává, že ho bude používat ještě více lidí. To pro SEO znamená, že je důležité optimalizovat webové stránky pro hlasové vyhledávání: používání přirozeného jazyka v obsahu a optimalizaci stránek pro relevantní long-tail fráze.

Zásady kvality společnosti Google jsou klíčové

Zásady kvality společnosti Google definují, co Google považuje za kvalitní webové stránky. Dodržování těchto zásad je nezbytné pro dosažení dobrého umístění ve vyhledávačích. V budoucnu se očekává, že Google bude tyto zásady ještě přísněji prosazovat.

Prioritou je pozitivní uživatelská zkušenost

Google se stále více zaměřuje na uživatelskou zkušenost (UX). To znamená, že webové stránky, které poskytují uživatelům pozitivní UX, budou mít ve vyhledávačích lepší hodnocení. Mezi faktory, které ovlivňují UX, patří rychlost načítání stránek, mobilní optimalizace a snadná navigace.

Výzkum klíčových slov je užitečný, ale je to jen část obrazu

Výzkum klíčových slov je stále důležitou součástí SEO, ale v budoucnu bude důležité zaměřit se i na další faktory, jako je sémantika a kontext vyhledávání. Vyhledávače se stávají sofistikovanějšími a dokáží lépe porozumět záměru uživatele za vyhledáváním. To znamená, že je důležité vytvářet obsah, který odpovídá tomuto záměru, i když neobsahuje přesně shodná klíčová slova.

Důležitost lokálního SEO stále roste

Lokální SEO je důležité pro firmy, které chtějí oslovit lokální zákazníky. Očekává se, že lokální SEO bude ještě důležitější, protože stále více lidí vyhledává produkty a služby ve svém okolí pomocí mobilních zařízení.

Video obsah bude stále důležitější

Video obsah je stále populárnější a očekává se, že tento trend bude pokračovat. To pro SEO znamená, že je důležité začlenit video obsah do vaší strategie. Videa mohou pomoci zlepšit ranking webových stránek, zvýšit míru prokliků a prodloužit dobu strávenou na webu.

Obsahová strategie zaměřená na témata (Topic Clusters)

Tradiční strategie zaměřování se na jednotlivé klíčová slova ustupuje do pozadí. V roce 2024 bude důležitější vytvářet obsahovou strategii zaměřenou na témata (topic clusters). To znamená vytvářet komplexní obsah, který pokrývá všechny aspekty určitého tématu. Tento obsah by měl být propojen pomocí interních odkazů, aby uživatelé mohli snadno najít všechny informace, které potřebují.

SEO se zkrátka neustále vyvíjí a v budoucnu se můžeme těšit na další nové trendy. Pokud chcete, aby vaše webové stránky i nadále prosperovaly ve vyhledávačích, je důležité se těmito trendy zabývat a přizpůsobit jim svou SEO strategii.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

 

 

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp