Google v dnešní podobě možná nebude za 10 let existovat

umělá inteligence
Zmizí za 10 let "staré vyhledávání" díky ChatGPT, novému Bingu a novému generativnímu vyhledávání Googlu?

Google bude v roce 2033 pravděpodobně vypadat mnohem jinak - rozhraním v něm bude konverzace, nikoli vyhledávací pole. ChatGPT, nový Bing a nový Search Generative Experience společnosti Google znamenají zásadní posun v technologii vyhledávání. Je jasné, že se nic nezmění okamžitě. Ale v příštích letech by tyto změny mohly potenciálně převrátit způsob, jakým Google - jako dominantní vyhledávač - formoval web a jako vedlejší produkt také SEO a PPC.

Budoucnost Google: Konverzační vyhledávání a výzva ze strany nových hráčů

Když se podíváme na současný stav internetového vyhledávání, Google dominuje jako nepřekonatelný král. Svému vyhledávači přinesl stále se zdokonalující algoritmy, které na internetu dokážou najít téměř cokoli, co hledáte. Nicméně, jak technologie stále rychleji postupují a objevují se nové hráči, může se zdát, že Google jako "starý vyhledávač" bude v budoucnu čelit velkým výzvám, které budou znamenat změny také v optimalizci pro vyhledávače. Existuje několik faktorů, které nás přinutí přemýšlet o budoucnosti Googlu v horizontu 10 let.

1. Konverzační rozhraní: Budoucnost vyhledávání

Jedním z klíčových faktorů, který nám naznačuje směřování budoucnosti, je rostoucí význam konverzačního rozhraní. Hovoříme o ChatGPT, který je schopen provádět konverzace a odpovídat na otázky na základě lidského textu. To otevírá dveře k novým způsobům vyhledávání.

Místo toho, abychom vkládali klíčová slova do vyhledávacího pole, budeme schopni komunikovat s vyhledávačem prostřednictvím konverzace. Například, místo toho, abychom napsali "Nejbližší italská restaurace," budeme moci jednoduše zeptat "Kde mohu najít dobrou italskou restauraci v okolí?"

2. Noví hráči na scéně: Bing a další generativní vyhledávání

Zatímco stále Google dominuje vyhledávacímu trhu, nesmíme opomíjet existenci dalších hráčů. Vyhledávač Bing od Microsoftu získává stále více uznání za svou schopnost konkurovat Googlu. S pokročilými algoritmy a stále se zdokonalujícím vyhledávacím mechanismem představuje seriózní konkurenci.

Navíc Google sám začal experimentovat s generativním vyhledáváním, které je schopno vytvářet text a odpovídat na otázky na základě krátkého výstupu. To by mohlo znamenat, že budoucnost vyhledávání bude stále více o interakci s generativními modely umělé inteligence, které jsou schopny poskytovat komplexní a relevantní informace.

3. Postupné změny a adaptace

Samozřejmě, tato změna nebude probíhat ze dne na den. Google má obrovskou uživatelskou základnu a obrovský objem dat, který musí zpracovat. Změna významného hráče jako Google bude postupný proces, který se bude vyvíjet v průběhu času.

Závěr

Změna, kterou můžeme očekávat v oblasti vyhledávání v horizontu 10 let, bude zásadní. Konverzační rozhraní a generativní vyhledávání změní způsob, jakým vyhledáváme informace na internetu. Google, jako dominující hráč, bude muset tuto změnu sledovat a přizpůsobovat se novým technologiím.

Nicméně, Google má silnou pozici a dostatečný rozvojový potenciál, aby si udržel svou relevanci. V budoucnu bude zajímavé sledovat, jak se tento vývoj promítne do oblasti SEO a PPC, a jak budou marketéři reagovat na nové vyhledávací paradigma. Jedno je jisté: budoucnost vyhledávání bude fascinující.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp