Zlepšete míru prokliku v reklamách Google

PPC reklama
Zlepšete míru prokliku v PPC reklamách Google s našimi osvědčenými strategiemi! Míra prokliku není jen číslo – je to měřítko atraktivity vaší reklamy pro publikum.

"Jaká je průměrná míra prokliku u reklamy v Google Ads?" Tato otázka se často objevuje mezi inzerenty, kteří touží porovnat úspěšnost svých kampaní v rámci Click-Through Rate (CTR). Nicméně, mnozí z následně přijmou průměrnou míru prokliku jako dostatečnou a přestanou se zabývat optimalizací svých reklamních strategií. Pokud se to týká i vás, možná je čas vzít pohled na širší perspektivu.

Ve světě online reklamy je klíčové nejen se držet průměru, ale usilovat o něco víc. V tomto článku se budeme zabývat otázkou, proč byste měli hledat nadprůměrnou míru prokliků pro své PPC reklamy v Google Ads, a jak můžete dosáhnout optimálního výkonu a tím vytěžit maximum ze svého rozpočtu. Zůstaňte s námi, protože vám přineseme podrobný pohled na strategie, které vás mohou katapultovat nad průměr a zajistit vám výraznější úspěch ve světě digitální reklamy.

Co je to míra prokliku v Google Ads?

Míra prokliku je obecně poměr počtu kliknutí a zobrazení. V Google Ads tedy dojde k impresi, pokud se vaše PPC reklama zobrazí v SERPu, a ke kliknutí dojde, když na ni klikne osoba, která si vaši reklamu zobrazí. To znamená, že CTR je procento lidí, kteří vidí vaši reklamu a kteří pak kliknou na cílovou stránku vaší reklamy (ať už je to vstupní stránka, obchod s aplikacemi nebo formulář pro zadání dotazu).

Proč je CTR v PPC reklamách důležitý?

Míra prokliku je ošidná – na vždy je v PPC dobré mít vysokou CTR, protože vysoká míra prokliku sice zlepšuje vaše skóre kvality, ale zároveň platíte za každé kliknutí. Pojďme se do toho trochu ponořit.

Kdy je vysoká míra prokliku dobrá

Vysoká míra prokliku v PPC reklamách je dobrá, protože je ukazatelem toho, že vaše reklama je pro vaše publikum atraktivní.

Ale vzhledem k tomu, jak Google Ads fungují, je zde ještě další výhoda. Algoritmus Google Ads odměňuje kvalitnější reklamy vyššími pozicemi a nižšími náklady na kliknutí. Proč? Protože Google nevydělává, pokud na jeho reklamy nikdo nekliká, takže upřednostňuje reklamy, které mají největší šanci na úspěch.

A jak Google měří kvalitu reklam? Jeho vzorec pro hodnocení kvality je sice neznámý, ale známe jeho tři základní složky:

  • Relevance reklamy a cílové stránky ke klíčovému slovu.
  • Uživatelský zážitek z cílové stránky.
  • Vaše očekávaná míra prokliku

Očekávané CTR je to, jak Google odhaduje výkonnost reklamy bez ohledu na pozici a další faktory s přihlédnutím k vaší předchozí výkonnosti s daným klíčovým slovem. Podle Googlu můžete pro každé klíčové slovo získat průměrné, nadprůměrné nebo podprůměrné očekávané CTR.

To znamená, že čím vyšší je vaše míra prokliku, tím vyšší je vaše očekávané CTR a tím vyšší je vaše skóre kvality. Vyšší skóre kvality vede k vyššímu umístění reklamy. Na reklamy s vyšším hodnocením se více kliká při nižších nákladech. Čím nižší jsou náklady na kliknutí, tím nižší je CPA.

Jak tedy dosáhnout nadprůměrné míry prokliku? K tomu se brzy dostaneme. Nejdříve však jedno upozornění k vysoké míře prokliků.

Kdy je vysoká míra prokliku špatná

Nezapomeňte, že u PPC se jedná o reklamu placenou za kliknutí, takže platíte za každé kliknutí na reklamu a ne každé kliknutí na vaši reklamu bude konvertovat. Vysoká míra prokliku je tedy špatná, pokud máte nízkou míru konverze, protože platíte za prokliky, které nepřinesou návratnost vaší investice.

Vaším cílem tedy není dosáhnout co nejvyšší míry prokliku, ale co nejvyšší míry kvalifikovaného prokliku.

Ale to ještě pořád není vše. Další součástí této rovnice jsou klíčová slova, na která přihazujete. Některá klíčová slova jsou hodně drahá, takže i když tato kliknutí konvertují, nepřinášejí vám výdaje na reklamu návratnost investice. V ideálním případě tedy chcete mít vysokou míru prokliků na klíčová slova, která jsou nejen relevantní, ale také cenově dostupná.

Jaká je dobrá hodnota CTR v Google Ads?

Pokud se tedy jedná o relevantní a cenově dostupná klíčová slova, jaká je dobrá CTR v Google Ads? Co je třeba udělat, abyste dosáhli "nadprůměrného" skóre očekávané míry prokliku?

V mnoha odvětvích se průměrná míra prokliku pohybuje mezi 4-6 %. Dobrá nebo nadprůměrná míra prokliku v Google Ads by tedy byla něco kolem 7-9 %.  Pokud však působíte v oblasti cestování, prodeje automobilů nebo realit, kde je průměrná hodnota CTR 7-9 %, měli byste usilovat o 10-12 %. Pokud však působíte v uměleckém a zábavním průmyslu, kde je průměrné CTR téměř 11 %, měli byste usilovat o 13 % nebo více.

Jak zlepšit míru prokliku v reklamách Google Ads

Nyní, když víme, co je to míra prokliku, jak ovlivňuje výkonnost vašich reklam Google Ads a co znamená mít dobrou míru prokliku, můžeme si říci, jak jí dosáhnout. A na to existuje několik přístupů. První z nich se týká vašeho cílení.

1. Zaměřte se na správná klíčová slova

Pro začátek se ujistěte, že cílíte na správná klíčová slova. Zde jsou tři typy klíčových slov, na která byste se měli zaměřit, abyste dosáhli vyšší míry prokliků:

  • Klíčová slova s komerčním záměrem: Klíčová slova s obchodním záměrem jsou ta, která lidé zadávají, když mají v úmyslu nakoupit (například "nejlepší SEO" nebo "SEO pro Wordpress"). Vyhněte se informačním klíčovým slovům jako "co je SEO", protože to bude mít za následek nižší CTR a zbytečně vynaložené prostředky.
  • Značková klíčová slova: Tato slova jsou další skvělou příležitostí, a to nejen pro vaši vlastní značku. Zaměřte se na partnerské značky, konkurenční značky nebo jiné značky, které váš cílový trh může vyhledávat, když je v nákupním módu.
  • Místní klíčová slova: Místní klíčová slova (například "SEO konzultace Brno") mají tendenci dosahovat vysokých CTR, protože lidé kteří hledají výsledky v okolí svého bydliště mají často vysoký obchodní záměr.

2. Používejte negativní klíčová slova

Negativní klíčová slova jsou nutností pro udržení míry prokliků pod kontrolou. Negativní klíčová slova jsou ta, u kterých nechcete, aby Google zobrazoval vaši reklamu. Pokud tedy například prodáváte nové notebooky, nastavte jako negativní klíčová slova "repasované" nebo "použité". Tímto způsobem se vaše reklama nebude zobrazovat lidem, u kterých je nepravděpodobné, že by na vaši reklamu klikli.

3. Zúžení cílení na publikum

Pokud nepoužíváte reklamy cílené na vyhledávání nebo klíčová slova, možná budete chtít také přehodnotit cílení na publikum. Zúžením publika na konkrétnější kritéria můžete konkrétněji přizpůsobit text reklamy a zlepšit míru prokliků, i když celkově nezískáte tolik kliknutí.

Jak zlepšit CTR v Google Ads pomocí textu reklamy

Nízká míra prokliků může být způsobena tím, že přihazujete na špatná klíčová slova. Ve většině případů však můžete výrazně zvýšit CTR (a objem konverzí... a návratnost investic) prostým napsáním silnějšího reklamního textu. Zde je návod, jak na to.

4. Udržujte reklamu jednoduchou a srozumitelnou

Můžete si být jisti, že prakticky žádná reklama není přečtena celá - zejména ne online reklamy. Udržujte své reklamy jednoduché, aby na první pohled sdělovaly účinné sdělení. Zde je návod, jak na to:

  • V titulku a popisu uveďte klíčové slovo, ale neopakujte ho.
  • Nepoužívejte plný počet znaků, pokud to nepotřebujete.
  • Nekomplikujte inzerát zkratkami, které nejsou intuitivní.
  • Používejte jednoduchý jazyk, který se snadno čte.

5. Použijte silnou výzvu k akci

Říct uživateli, že nabízíte to, co hledá a že to, co nabízíte, je lepší než to, co nabízí konkurence, není výzva k akci. Je třeba, abyste potenciální zákazníky skutečně vyzvali k akci. A aby jednali hned. Kupte nyní. Stáhněte si ještě dnes. I když jde jen o jedno nebo dvě slova, je to postrčení, které může mít zásadní význam.

Ještě lepší je posílit v CTA nějakou funkci nebo výhodu, například "Začněte šetřit hned" nebo "Promluvte si se specialistou ještě dnes".

6. Vložte do titulku speciální nabídku

Každý má rád speciální nabídky a akce, jako jsou slevy a doprava zdarma. Ale místo toho, abyste je zahrnuli pouze do popisu, vložte je přímo do titulků PPC reklamy. Hlavně proto, že titulek je první (a někdy jedinou) věcí, kterou uživatelé čtou. Ale také proto, že čísla v titulcích mají vždy tendenci dosahovat dobrých výsledků a slova jako "zdarma" přitahují lidskou pozornost.

7. Vložte hlavní klíčové slovo do zobrazované URL

URL reklam Google se zobrazují za lomítkem cílové adresy URL. Ačkoli jsou nepovinné, rozhodně byste je měli používat. Považujte je za součást reklamního textu a používejte je k uvedení svého klíčového slova. (zobrazovaná URL za lomítkem nemusí být stejná, jako URL, na kterou reklama skutečně směřuje) Tyto URL lze použít k označení hodnoty nebo ujištění diváka, že máte to, co hledá.

8. Vytvářejte emotivní reklamy

Emotivní text reklamy je nezbytný pro zvýšení míry prokliků. Tajemství emotivní reklamy však spočívá v tom, aby byla jemná. Není třeba psát všechna písmena velká, hyperbolická slova ani vykřičníky.

9. Pozastavte spodní třetinu svého účtu

Začněte tím, že si představíte svůj účet v Google Ads jako ledovou horu, kde vysoká míra prokliku znamená jasně viditelný vrchol, zatímco nízká míra prokliku tvoří nevzhlednou, ale významnou spodní třetinu. Pokud jste ochotni přehodnotit svůj přístup, měli byste zvážit odstranění této "mrtvé váhy" a znovu investovat tyto prostředky do remarketingu. Proč? Protože nízké CTR, nízký podíl imprese a nežádoucí výsledky, které převažují v této spodní části, vás brzdí a zabraňují efektivně škálovat vaše úsilí v rámci Google Ads. Využití nižších nákladů na proklik v síti Display Network může být klíčovým prvkem k tomu, abyste znovu posílili výkon svého účtu. Přesunutím finančních prostředků od dražších reklam ve vyhledávání k průměrně výkonným zobrazovacím a remarketingovým reklamám dosáhnete nejen úspory, ale také vyššího konverzního poměru a efektivnějšího škálování vašeho úsilí ve světě Google Ads.

Zlepšení míry prokliků v reklamách Google Ads

A tak jsme se dostali ke klíčovému bodu: zlepšení míry prokliků ve vašich reklamách v Google Ads. Průměrná CTR může být jen průměrná, ale nadprůměrná CTR otevírá dveře k úspěchu, zejména pokud se zaměříte na relevantní a cenově dostupná klíčová slova. Pro ty, kteří se rozhodnou jít touto cestou, se otevírají nové možnosti – vyšší podíly impresí, lepší pozice reklam, nižší náklady na kliknutí a konečně nižší náklady na konverzi.

Zkrátka, investice do optimalizace míry prokliků může být klíčem k efektivnějšímu využívání vašeho rozpočtu a dosažení lepších výsledků ve vašich kampaních. Ať už jste začátečníkem nebo zkušeným inzerentem, věnovat pozornost a snahu zlepšit CTR může mít značný dopad na celkový úspěch vaší reklamní strategie v rámci Google Ads. Takže si rezervujte čas, analyzujte výsledky a zkuste implementovat strategie, které vám přinesou nadprůměrné výsledky. Vaše úspěšná cesta v digitálním světě reklamy začíná právě tady.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp