Zabezpečte svůj WordPress web a vyhněte se úniku citlivých dat

Wordpress
Udržujte svůj web na WordPressu zabezpečený a ochraňte firemní data i data vašich zákazníků. Jak na to, se dozvíte v našem článku.

Proč se starat o zabezpečení vašeho webu?

Každý web obsahuje poměrně velké množství dat. Nejde však jen o vaše firemní data, ale také o osobní údaje vašich klientů. Takováto data byste měli mít pevně zabezpečená, a to především v době, kdy jsou kybernetické útoky stále častější.

Tento problém se dotýká webů různých velikostí, ohroženy tedy mohou být i menší weby, které mají často slabší zabezpečení. Podle dostupných informací je v současné době 43 % online útoků zaměřeno právě na malé weby. Ještě horší je, že pouze 14 % z nich má nastavené zabezpečení dat tak, aby nemohla být zneužita.

Nebuďte snadným terčem hackerů a zabezpečte důsledně svůj WordPress web. Pokud jste neovládli tento proces v rámci tvorby webu, nezapomeňte, že nikdy není pozdě. Bezpečnosti dat je zapotřebí se věnovat po celou jeho životnost.

Implementujte SSL certifikáty

SSL certifikáty vytvářejí šifrované spojení mezi webovým serverem a prohlížečem, zajišťující bezpečný přenos dat. Jsou klíčové pro ochranu online transakcí a měly by být jedním z prvních kroků k zabezpečení webových stránek.

Používejte pouze silná hesla a vyžadujte to i po vašich uživatelích

Použití silných hesel pro přihlášení do webové administrace i do uživatelského prostředí snižuje riziko napadení webu. Silná hesla jsou těžší na prolomení a tím snižují šance na kybernetické útoky. 

Pro tvorbu hesel používejte generátor hesel. Vaše heslo by mělo obsahovat malá i velká písmena, čísla a specifické znaky. Takovéto podmínky požadujte i při přihlášení do uživatelské zóny. Nikdy by nemělo jít o snadno odhadnutelné heslo, jako je heslo123 nebo vaše datum narození. Zároveň by heslo nemělo obsahovat existující slova.

Nainstalujte bezpečnostní plugin

WordPress se pyšní bohatou kompatibilitou s velkým množstvím pluginů. Nainstalujte si proto bezpečnostní pluginy, jako je Wordfence, All-in-One WP Security & Firewall nebo například MalCare. Tyto bezpečnostní pluginy zvyšují celkovou ochranu vašeho webu, a tak snižují riziko ukradení dat.

Pravidelně aktualizujte WordPress i používané pluginy

Udržujte své WordPress prostředí aktuální. Aktualizace zajistí nejen stabilitu webu a správnou funkčnost pluginů, ale i bezpečnost vašeho webu. Zastaralé verze mohou obsahovat bezpečnostní chyby, které umí aktualizace vyřešit. Abyste se o aktuálnost webu nemuseli stále starat, zapněte si automatické aktualizace.

Věnujte pozornost výběru témat a pluginů

Dejte si pozor, co na svůj web instalujete. Používejte pouze ověřené pluginy a WordPress témata od důvěryhodných vývojářů. Nedůvěryhodné by pro vás mohly zbytečně představovat velké bezpečnostní riziko.

Zálohujte pravidelně webové stránky

Dbejte na pravidelnou zálohu webu a důležitých webových souborů. V případě vzniklých problémů můžete web snadno a rychle obnovit na nedávnou verzi, díky čemuž se rychleji navrátíte k normálnímu provozu webu.

Nepoužívejte uživatelské jméno „Admin“

Zapomeňte na používání běžných uživatelských jmen. Taková ta jména by se zvyšují snadné napadení webu. Každé uživatelské jméno by mělo být jedinečné.

Skryjte přihlašovací stránku pro správce WordPressu

Zamezte snadný přístup na přihlašovací stránku, kterou by mohli hackeři snadno zneužít. Skryjte ji pomocí pluginu, jako je WPS Hide Login.

Zakažte XML-RPC

Jestliže nepoužíváte protokol XML-RPC k rozšíření funkčnosti na softwarové klienty, zakažte ho. Většina správců webů s ním nepracuje a pro hackery je to snadné místo, kudy se dostat k vašim citlivým datům. Pro zakázání použijte například plugin Wordfence Security.

Znemožněte hackerům přístup k souboru wp-config.php

Chraňte si svůj soubor wp-config.php, který obsahuje klíčové konfigurační informace o vašem webu a o nastavení vašeho WordPressu. Tento soubor hraje klíčovou roli při fungování webu a jeho zabezpečení. Jeho ochranu podpoříte přidáním pravidel do souboru .htaccess, který zabezpečuje citlivé informace, jako jsou bezpečnostní klíče a přihlašovací údaje k databázi.

Používejte pravidelně nástroj pro kontrolu zabezpečení webu

Provádějte pravidelnou kontrolu zabezpečení vašeho webu za pomocí nástrojů, jako je WPScan, které umějí zkontrolovat základní soubory, pluginy a témata a upozornit vás na bezpečnostní chyby. Díky tomu udržíte svůj web chráněný před nechtěnými útoky.

Používejte nejnovější verzi programovacího jazyka PHP

Používání nejnovější verze PHP je důležité pro bezpečnost vašeho webu. Upgradujte na nejnovější verzi PHP, aby byl web chráněn před útoky zvenčí.

Najděte spolehlivou hostingovou společnost zaměřenou na zabezpečení webu

Vyberte si pro svůj web hostingovou společnost, která je rychlá, spolehlivá a poskytuje bezpečnostní opatření na úrovni serveru, včetně dobrého zákaznického servisu a vysoké dostupnosti.

Používejte VPS hosting

Provozujte svůj web u hostingové společnosti, která poskytuje izolovaný virtuální privátní server (VPS). Tento typ serveru poskytuje zvýšenou bezpečnost vašeho webu a chrání ho před křížovým napadením z jiných webů, spolu s ochranou DDoS a robustními firewally.

Použijte bránu firewall webových aplikací

Web Application Firewall (WAF) poskytuje dodatečnou ochrannou vrstvu, blokuje pokusy hackerů o napadení vašeho webu a filtruje škodlivý provoz. Vyžaduje sice měsíční předplatné, rozhodně se ale nevyplatí na ní šetřit.

Bezpečnost vašeho webu je na prvním místě

Zabezpečení vašeho WordPress webu je nezbytné pro ochranu citlivých dat a zajištění jeho spolehlivého provozu. Aplikujte výše uvedené kroky a výrazně tak snižte riziko kybernetických útoků.

Bezpečnost je kontinuální proces, který vyžaduje průběžnou pozornost a údržbu, ale investice do ní se vyplatí. Tímto způsobem nejen chráníte svá data, ale také budujete důvěru u svých zákazníků a webových uživatelů, což je v dnešní digitální době klíčové.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Gabriela Soukupová

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp