Jak budovat odkazy pro e-shop

SEO pro e-shop
Kombinace technik budování odkazů založených na obsahu a kreativních technik oslovování vám může pomoci zlepšit výkonnost vašeho e-shopu v oblasti SEO.

Během SEO optimalizace pro elektronické obchody je důležité klást hlavní důraz na hodnocení stránek kategorií, produktů nebo značek. Produktové stránky představují klíčový bod kontaktu mezi zákazníkem a vaším sortimentem, a proto je důležité, aby byly co nejlépe optimalizované pro vyhledávače a pro konverzi.

Konverzní poměry celého webu pro e-commerce mohou být relativně nízké, typicky kolem 2-3 %, ale produktové stránky mají potenciál dosáhnout mnohem vyšších konverzních poměrů. Pokud jsou správně optimalizovány, mohou produktové stránky dosahovat konverzních poměrů až kolem 30 %, s průměrným konverzním poměrem okolo 7 %. To znamená, že efektivní optimalizace produktových stránek je klíčem k úspěchu elektronického obchodování.

Získávání odkazů přímo na produktové stránky může být pro mnoho interních SEO specialistů časově náročné a obtížné. Nicméně existuje několik strategií, které mohou pomoci získat odkazy na produktové stránky:

Tento článek se zabývá šesti účinnými taktikami budování odkazů pro e-shopy

Budování odkazů pro e-commerce: Výzvy a řešení

Pro e-shopy je klíčové přivést návštěvnost na stránky kategorií, značek a produktů, aby tak dosáhly větších zisků. Nicméně získávání odkazů na tyto stránky může být obtížné, protože mnoho renomovaných vydavatelů preferuje odkazy na informační obsah. Navíc mnoho e-shopů neposkytuje dostatečný dlouhý a užitečný obsah, protože blogy a obsahová centra obvykle nepřinášejí okamžitý prodej a jejich výsledky často trvají měsíce. Vybudovat síť odkazů na stránky produktů a kategorií může být tedy pro elektronické obchody výzvou, ale je to klíčový krok k úspěšnému zlepšení jejich SEO výkonu a zvyšování konverzí. SEO specialisté naštěstí našli způsoby, jak překonat běžné překážky budování odkazů v e-commerce.

 • Budování odkazů zaměřené na obsah ve spojení s interním propojením pro e-commerce poskytuje odkazy na cílové stránky nepřímo. To je důležité, protože dlouhý obsah generuje až o 70 % více odkazů než krátký obsah.
 • Budování odkazů na domovské stránky prostřednictvím hostujících příspěvků, hostování v podcastech, PR a webinářů. Obvykle můžete web nebo podcastera přimět k odkazu na domovskou stránku vašeho webu. 
 • Placení za odkazy je dnes stejně běžné jako kdykoli předtím, ale je důležité si uvědomit, že je v rozporu s pokyny společnosti Google pro spamování odkazů
 • Vytvořte a udržujte seznam vztahů s vydavateli. E-mailové kampaně mají obvykle míru odpovědí pod 10 %, takže mít kontakty, které vás znají, ušetří spoustu času s vyšší mírou odpovědí. 
 • Najděte obsah, který již zmiňuje vaši značku nebo značky, které prodáváte, s neodkazovanými zmínkami o značce.

Pojďme si tyto techniky budování odkazů v elektronickém obchodě prozkoumat do hloubky.

Nepropojené zmínky o značce

Nepropojená zmínka o značce je existující článek nebo webová stránka, která zmiňuje název vaší značky, značky, které prodáváte, nebo jména členů týmu, ale nemá aktivní odkaz směřující na váš web. Tyto možnosti fungují pro zajištění odkazů na domovskou stránku nebo stránky značky. 

Neodkazované zmínky o značce můžete najít pomocí Google Alerts nebo SEO nástroje, jako je např. Ahrefs.

Nastavení upozornění Google Alerts

Začněte nastavením upozornění Google Alerts pro název vaší značky a její varianty. To vám pošle e-mailové upozornění, kdykoli je vaše značka zmíněna online. 

Poté můžete zkontrolovat, zda zmínka obsahuje odkaz na vaše webové stránky, a pokud ne, oslovte majitele webu a požádejte ho o odkaz.

Použití nástroje Ahrefs Content Explorer 

Nástroj Ahrefs Content Explorer vám pomůže najít neodkazované zmínky o vaší značce nebo značkách, které prodáváte. 

Stačí postupovat podle následujících kroků:

 • Přihlaste se ke svému účtu Ahrefs a v horní nabídce klikněte na "Content Explorer".
 • Do vyhledávacího řádku zadejte název své značky a stiskněte klávesu Enter.
 • Vyexportujte seznam článků zmiňujících vaši značku.
 • Projděte exportovaný seznam a ručně zkontrolujte, zda každá zmínka obsahuje odkaz na váš web. Pomocí funkce "Najít" v prohlížeči (Ctrl + F nebo Command + F) můžete vyhledat název své značky a zkontrolovat, zda je na ni odkaz.

Jakmile budete mít seznam adres URL s nepropojenými zmínkami o značce, můžete použít nástroj Batch analysis tool společnosti Ahrefs a shromáždit další informace o jednotlivých webových stránkách. 

To vám pomůže určit priority, které weby kontaktovat kvůli možnostem budování odkazů.

 • V horní nabídce nástroje Ahrefs přejděte na "More" a klikněte na "Batch analysis".
 • Vložte seznam adres URL s neodkazovanými zmínkami o značce a klikněte na tlačítko "Start analysis".
 • Po dokončení analýzy se zobrazí metriky, jako je hodnocení domény (DR), Ahrefs Rank (AR) a počet odkazujících domén pro každou webovou stránku. Pomocí těchto metrik určete priority, které weby kontaktovat kvůli možnostem budování odkazů.

Budování zpětných odkazů na obrázky produktů

Reverzní budování odkazů na obrázky zahrnuje vyhledávání webových stránek, které používají vaše obrázky bez řádného uvedení autorství nebo odkazu. 

Vyhledání obrázků, které nejsou řádně kreditovány, je relativně jednoduché, ale přesto časově náročné.

Identifikujte své původní obrázky

Vyberte si na svých webových stránkách obrázky, které jsou originální a jedinečné, například infografiky, vlastní ilustrace nebo vysoce kvalitní a vlastní fotografie.

Proveďte zpětné vyhledávání obrázků

Pomocí reverzního vyhledávače obrázků, jako je Google Images nebo TinEye, najděte webové stránky, které použily vaše obrázky.

Analyzujte výsledky

Ručně projděte seznam webových stránek a zkontrolujte, zda uvedly správný označení autora a odkaz na vaše stránky.

Shromážděte kontaktní informace

Zjistěte kontaktní údaje majitelů webových stránek nebo tvůrců obsahu na jednotlivých stránkách, například e-mailové adresy nebo kontaktní formuláře stránek.

Budování odkazů na stránky se zdroji

Stránka zdrojů je webová stránka speciálně navržená tak, aby obsahovala seznam a odkazy na cenné zdroje, nástroje nebo obsah související s určitým tématem nebo odvětvím.

Proces budování odkazů na stránky zdrojů obvykle zahrnuje následující kroky:

Identifikace obsahu, na který je vhodné odkazovat

Začněte tím, že na svých webových stránkách identifikujete nebo vytvoříte kvalitní, hodnotný a informativní obsah, který by se dobře hodil na stránky zdrojů. 

Může jít o příspěvky na blogu, články, návody, průvodce, infografiky, nástroje nebo jiné typy obsahu, které uživatelům poskytují hodnotu.

Najděte relevantní stránky zdrojů

Vyhledejte stránky zdrojů ve vašem oboru nebo výklenku, které by mohly mít zájem o propojení s vaším obsahem. V Googlu můžete vyhledávat na dotazy, jako jsou tyto (slovo "klíčové" nahraďte svým cílovým klíčovým slovem nebo oborovým tématem):

- "klíčové slovo" + "zdroje"

- "klíčové slovo" + "užitečné odkazy"

- "klíčové slovo" + "užitečné zdroje"

- "klíčové slovo" + "odkazy"

Vyhodnoťte stránky se zdroji

Analyzujte kvalitu a relevanci nalezených stránek se zdroji. Hledejte stránky s vysokou autoritou domény, dobrým zapojením uživatelů a relevantním obsahem. 

Vytvořte personalizovaný oslovovací e-mail 

Napište zdvořilý, personalizovaný e-mail majiteli nebo redaktorovi webové stránky, ve kterém vysvětlíte, kdo jste a proč si myslíte, že by váš obsah byl cenným doplňkem jejich stránky se zdroji. 

Nezapomeňte zmínit konkrétní výhody, které váš obsah poskytuje, a jak by byl užitečný pro jejich publikum.

PR a mediální spolupráce

Jedním z dalších efektivních způsobů, jak získat kvalitní zpětné odkazy, je spolupráce s médii, bloggery a influencery v daném oboru. Tato strategie může přinést řadu výhod, včetně získání odkazů na produktové stránky prostřednictvím recenzí, doporučení a sdílení obsahu.

 • Identifikace relevantních médií, bloggů a influencerů: Prvním krokem je identifikovat média, bloggery a influencery, kteří jsou relevantní pro váš obor a cílovou skupinu. Hledejte platformy, které mají silnou online přítomnost a aktivní a angažované publikum.
 • Navázání kontaktu: Poté, co jste identifikovali potenciální partnery, je důležité navázat s nimi kontakt. Oslovte je s nabídkou spolupráce a vysvětlete, jaká jsou vaše očekávání a jaké výhody mohou získat z navázání spolupráce.
 • Nabídka hodnotného obsahu: Abyste získali zájem medií, blogů a influencerů, je důležité nabídnout jim hodnotný obsah, který bude pro jejich publikum relevantní a zajímavý. Můžete je pozvat k recenzi vašich produktů nebo k vytvoření obsahového materiálu, který bude přínosný pro jejich čtenáře nebo sledující.
 • Sdílení obsahu: Jakmile se partnerství naváže a obsah vytvoří, je důležité ho aktivně sdílet na sociálních médiích a dalších online platformách. Tímto způsobem můžete zvýšit jeho dosah a zajistit, aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí.

Spolupráce s médii, blogery a influencery může být pro elektronické obchody velmi výhodná strategie pro získání odkazů na produktové stránky a zlepšení jejich online viditelnosti. Je důležité však vybírat si partnery pečlivě a zajistit, aby spolupráce byla pro obě strany vzájemně výhodná.

Guest blogging

Guest blogging, neboli psaní hostovaných článků na jiných relevantních webových stránkách, je účinnou strategií pro budování autority a získávání odkazů zpět na vaše produktové stránky. Tato metoda vám umožňuje prezentovat své znalosti a zkušenosti přímo cílovému publiku na jiných platformách, což má řadu výhod pro vaše obchodní úsilí.

 • Zlepšení viditelnosti a autority: Psaním kvalitních a relevantních článků na jiných webových stránkách si budujete svou osobní nebo firemní autoritu v daném oboru. Čtenáři a návštěvníci těchto stránek se tak seznámí s vaším jménem nebo značkou a začnou vás vnímat jako odborníka ve svém oboru.
 • Získávání odkazů: Publikováním hostovaných článků máte možnost vkládat odkazy zpět na vaše produktové stránky. Tímto způsobem získáváte kvalitní zpětné odkazy, které mohou pozitivně ovlivnit vaše pozice ve výsledcích vyhledávání a zvýšit organický provoz na vaše stránky.
 • Rozšíření publika: Publikování na jiných webových stránkách vám umožňuje oslovit nové publikum, které by jinak nemělo přístup k vašemu obsahu. To vám pomůže rozšířit dosah vašich produktů nebo služeb a přilákat nové potenciální zákazníky.
 • Budování vztahů s dalšími odborníky: Spolupráce s provozovateli jiných webových stránek vám umožňuje budovat vztahy s dalšími odborníky ve vašem oboru. To může vést k dalším příležitostem k spolupráci a vytváření nových obchodních kontaktů.

Pokud chcete využít potenciál guest bloggingu pro budování autority a získávání odkazů na vaše produktové stránky, je důležité vybírat si relevantní a kvalitní webové stránky pro publikaci vašich článků. Snažte se také o vytváření obsahu, který je hodnotný pro čtenáře a přínosný pro danou cílovou skupinu. Takto může být guest blogging účinnou strategií pro růst vašeho elektronického obchodu a posílení jeho online přítomnosti.

Závěr

Umístění stránek kategorie, produktu nebo značky ve výsledcích vyhledávání Google je pro firmy z oblasti elektronického obchodování zásadní pro dosažení vysokých konverzních poměrů. Zajištění kvalitních zpětných odkazů na tyto stránky však může být vzhledem k povaze elektronického obchodování náročné. K překonání těchto výzev můžete kombinovat budování odkazů na základě obsahu, strategické interní propojení a kreativní techniky oslovování. Využitím těchto strategií mohou firmy zabývající se elektronickým obchodováním překonat výzvy spojené s odkazováním a zlepšit svou viditelnost ve vyhledávačích.

 Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

 

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp