indexace webu
Indexování webových stránek je jedním z prvních kroků v procesu, kterým jsou webové stránky hodnoceny a zobrazovány jako výsledky vyhledávání.

Indexování webových stránek je jedním z prvních kroků (po procházení) ve složitém procesu, který vyhledávačům umožňuje pochopit, o čem webové stránky jsou, aby je mohly řadit a servírovat jako výsledky vyhledávání.

Vyhledávače neustále zdokonalují způsob procházení a indexování webových stránek.

Pochopení toho, jak Google, Seznam, Bing a další vyhledávače přistupují k procházení a indexování webových stránek, je zásadní pro technickou optimalizaci pro vyhledávače (SEO) a užitečné při vytváření strategií pro zlepšení viditelnosti ve vyhledávání.

Indexování: Jak dnes vyhledávače pracují

Podívejme se na základní principy fungování vyhledávačů. Tento článek se zaměřuje na indexování. Pojďme se tedy ponořit do problematiky.

Proč se bez indexace neobejdete

Indexace webu je klíčovým procesem pro jeho viditelnost ve vyhledávačích. Proč tomu tak je?

 • Vyhledávače potřebují znát váš obsah: Indexace umožňuje vyhledávačům prozkoumat váš web a získat informace o jeho struktuře, obsahu a klíčových slovech. Bez indexace by vyhledávače neměly přístup k vašemu obsahu a nebyly by schopné zobrazit váš web ve výsledcích vyhledávání.
 • Zlepšuje viditelnost ve vyhledávačích: Indexace je prvním krokem k tomu, aby se váš web objevil ve výsledcích vyhledávání. Když je váš web úspěšně indexován, vyhledávače mohou zahrnout váš obsah do svých databází a zobrazovat jej uživatelům v odpovídajících výsledcích vyhledávání.
 • Aktualizace a synchronizace obsahu: Pravidelná indexace webu je nezbytná pro aktualizaci obsahu ve vyhledávačích. Když na vašem webu provedete změny nebo přidáte nový obsah, vyhledávače prostřednictvím indexace zachytí tyto aktualizace a zaktualizují své databáze, což umožňuje uživatelům najít nejaktuálnější informace.
 • Cílení na klíčová slova: Indexace je důležitá pro správné zařazení vašeho webu do relevantních výsledků vyhledávání na základě klíčových slov. Vyhledávače analyzují klíčová slova na vašem webu během indexace a používají je k určení relevancí vašeho webu pro dotazy uživatelů.
 • Získání zpětné vazby od vyhledávačů: Během indexace vyhledávače mohou poskytnout zpětnou vazbu o technických problémech na vašem webu, jako je například chybné strukturování URL adres, nedostupné stránky nebo chybějící meta popisky. Tato zpětná vazba vám umožní zlepšit technickou kvalitu vašeho webu a optimalizovat ho pro lepší výsledky ve vyhledávačích.

Indexování webu

Indexování je místo, kde začíná proces řazení po procházení webových stránek. Indexování v podstatě znamená přidání obsahu webové stránky do systému Google, aby mohl být zohledněn při hodnocení. Jedná se o nezbytnou součást SEO. Když na webu vytvoříte novou stránku, existuje několik způsobů, jak ji indexovat.

Nejjednodušší způsob, jak stránku indexovat, je nedělat vůbec nic.

Google má procházecí roboty, kteří sledují odkazy, a tak za předpokladu, že na nový obsah je odkazováno ze stránky která již je v indexu, Google jej nakonec objeví a přidá do svého indexu. Více o tom později.

Jak dosáhnout rychlejšího indexování stránky

Co když ale chcete, aby se robot Google dostal na vaši stránku rychleji?

To může být důležité, pokud máte aktuální obsah nebo pokud jste na stránce provedli důležitou změnu, o které potřebujete, aby se Google dozvěděl.

Rychlejší metody používám, když jsem například právě optimalizoval kritickou stránku nebo upravil nadpis a popis, abych zlepšil prokliky.

Chci vědět, kdy konkrétně byly zachyceny a zobrazeny v SERP, abych věděl, kde začíná měření zlepšení.

V těchto případech můžete použít několik dalších metod.

1. Mapy stránek XML

Sitemap XML jsou nejstarším a obecně spolehlivým způsobem, jak vyhledávač upozornit na obsah. Mapa stránek XML poskytuje vyhledávačům seznam všech stránek na vašem webu a také další podrobnosti o nich, například kdy byly naposledy upraveny.

Mapu stránek lze odeslat do služby Bing prostřednictvím nástroje Bing Webmaster Tools a lze ji také odeslat do služby Google prostřednictvím nástroje Search Console. Rozhodně doporučujeme – indexování webu se tak značně urychlí!

Pokud však potřebujete stránku indexovat okamžitě, není to nijak zvlášť spolehlivé.

2. Žádost o indexaci pomocí služby Google Search Console

V konzole Search Console můžete "Požádat o indexování".

Začínáte kliknutím na horní vyhledávací pole, které ve výchozím nastavení zní: "Zkontrolujte libovolnou URL adresu ve zdroji…".

Zadejte URL adresu, kterou chcete indexovat, a stiskněte klávesu Enter.

Pokud je stránka společnosti Google již známa, zobrazí se vám řada informací. Těmi se zde nebudeme zabývat, ale doporučuji se přihlásit a podívat se, co tam je, pokud jste tak ještě neučinili.

Pro naše účely se zde zobrazí důležité tlačítko „Požádat o indexování“. Tlačítko se zobrazí  bez ohledu na to, zda byla stránka indexována, nebo ne.

Během několika sekund až několika minut můžete nový obsah nebo adresu URL vyhledat ve službě Google a najít změnu nebo nový obsah.

3. Zapojte se do služby IndexNow společnosti Bing

Bing má otevřený protokol založený na push metodě upozorňování vyhledávačů na nový nebo aktualizovaný obsah.

Tento nový protokol indexování vyhledávače se nazývá IndexNow.

Nazývá se push protokol, protože jeho smyslem je upozornit vyhledávače pomocí IndexNow na nový nebo aktualizovaný obsah, což způsobí, že přijdou a indexují jej.

Příkladem pull protokolu je starý způsob XML sitemap, který závisí na tom, zda se jej vyhledávač rozhodne navštívit a indexovat (nebo zda jej vyhledávač načte pomocí Search Console).

Výhodou IndexNow je, že se při něm méně plýtvá prostředky webhostingu a datových center, což je nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale šetří se i prostředky na šířku pásma.

Největší výhodou je však rychlejší indexování obsahu. IndexNow v současné době používají pouze služby Bing a Yandex.

Implementace služby IndexNow je snadná:

 • K dispozici je doplněk IndexNow pro WordPress.
 • Modul IndexNow pro Drupal.
 • IndexNow podporovaný společností Cloudflare.
 • IndexNow podporovaný společností Akamai.

4. Nástroje pro webmastery Bing

Kromě účasti v programu IndexNow zvažte také účet v nástrojích Bing Webmaster Tools.

Pokud účet Bing Webmaster Tools zatím nemáte, rozhodně ho mohu doporučit. Přestože vyhledávač Bing není u nás natolik rozšířen jako Google, používá jej stále více lidí, hlavně díky podpoře umělé inteligence.

Poskytované informace jsou podstatné a pomohou vám lépe vyhodnotit problémové oblasti a zlepšit vaše umístění v Bingu, Googlu i kdekoli jinde - a pravděpodobně poskytnou lepší uživatelský komfort.

Abyste mohli svůj obsah indexovat, stačí kliknout: Konfigurace mého webu > Odeslat adresy URL.

Zadejte adresy URL, které chcete indexovat, a klikněte na tlačítko "Odeslat".

Rozpočet na procházení

Nemůžeme mluvit o indexování, aniž bychom se zmínili o rozpočtu na procházení.

Crawl budget je v podstatě termín, který popisuje počet prostředků, které společnost Google vynaloží na procházení webových stránek.

Přidělený rozpočet je založen na kombinaci několika faktorů, z nichž hlavní jsou dva:

 • Jak rychlý je váš server (tj. kolik toho může Google prohledat, aniž by to zhoršilo uživatelské prostředí)?
 • Jak důležitý je váš web?

Pokud provozujete významný zpravodajský web s neustále aktualizovaným obsahem, o kterém budou chtít uživatelé vyhledávače vědět, bude váš web procházet často (troufám si říct že neustále).

Pokud provozujete malou restauraci, máte pár desítek odkazů, měníte jídelní lístek jednou za čtvrt roku, nejste v tomto kontextu považováni Googlem za důležité (možná jste známou restaurací v okrese, ale nejste důležití, pokud jde o rozpočet na procházení), pak bude rozpočet nízký.

Google má dva druhy procházení

Indexování Googlem začíná procházením, které má dva druhy:

 • Prvním druhem procházení je Discovery, kdy Google objevuje nové webové stránky, které přidává do indexu.
 • Druhým druhem prohledávání je Refresh (Obnovení), kdy Google zjišťuje změny na již zaindexovaných webových stránkách.

Zjistěte, jak vyhledávače fungují

Optimalizace webových stránek pro vyhledávače začíná dobrým obsahem a končí jeho odesláním k indexaci.

Ať už to uděláte pomocí mapy stránek XML, nástroje pro odesílání adres URL Google Search Console, nástrojů Bing Webmaster Tools nebo IndexNow, nebo jen počkáte až Google vaše stránky sám najde, indexací tohoto obsahu začíná cesta vaší webové stránky na vrchol výsledků vyhledávání.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp