Co je to mapa stránek a proč ji váš web potřebuje?

mapa
Mapa stránek pomáhá Googlu pochopit architekturu vašich stránek. Využijte tohoto průvodce a rozhodněte se, jaká mapa stránek má pro vaše potřeby největší smysl.

Mapa stránek je důležitým nástrojem pro webové stránky, který poskytuje strukturovaný přehled o jejich obsahu a hierarchii. Tato mapa stránek slouží k usnadnění vyhledávacím robotům procházet a indexovat obsah stránky, což může přispět k lepšímu zařazení ve výsledcích vyhledávání. Z hlediska uživatelského zážitku může mapa stránek také usnadnit navigaci a orientaci na webu, umožňující rychlejší a plynulejší procházení obsahu. Vytvoření mapy stránek může být klíčovým krokem pro optimalizaci webových stránek, a proto je důležité porozumět tomu, jak vytvořit a správně implementovat tento užitečný nástroj pro správu obsahu na internetu.

Mapa stránek a SEO

Mapa stránek (sitemapa) hraje klíčovou roli v rámci optimalizace pro vyhledávače (SEO). Jedná se o strukturovaný seznam všech dostupných stránek na webovém místě, poskytující vyhledávacím robotům jasný průvodce obsahem. Pro SEO je mapa stránek cenným nástrojem, který usnadňuje vyhledávačům procházení obsahu a zjišťování, jak jsou jednotlivé stránky propojeny. Tím se zvyšuje šance na efektivnější indexaci stránek, což může pozitivně ovlivnit pozice ve výsledcích vyhledávání. Díky mapě stránek mají vyhledávače lepší povědomí o strukturovanosti webu, což může vést k lepšímu hodnocení relevancí a kvality obsahu. Vytvoření a udržování aktuální a kompletní mapy stránek je tedy klíčovým prvkem efektivní SEO strategie.

Definice mapy stránek je zásadní z několika důvodů a my si projdeme dva hlavní typy, které se týkají technického SEO: XML a HTML mapy stránek.

Mapa stránek v XML

Mapa stránek v XML je soubor, který obsahuje základní stránky webu, videa a další důležité soubory, které může Google při procházení webu objevit.

Nejenže jsou v souboru uvedeny, ale mapa stránek může také poskytnout podrobnosti, které se Google dozví - například kdy byla stránka naposledy aktualizována a zda je obsah k dispozici v jiných jazycích.

Jak jsem se již zmínil, v mapě webu XML můžete uvést také podrobnosti o typech obsahu, jako jsou videa, fotografie a obsah související se zprávami.

Podle sekce Google Developers Sitemaps lze pro konkrétní typy obsahu do mapy stránek zahrnout následující údaje:

 • V položce mapy stránek týkající se videa lze uvést dobu trvání videa, hodnocení a hodnocení vhodnosti pro věk.
 • Položka mapy stránek s obrázky může obsahovat umístění obrázků obsažených na stránce.
 • Položka mapy stránek zprávy může obsahovat název článku a datum zveřejnění.

Dále si povíme, co je to mapa stránek HTML a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Mapa stránek HTML

Mapa stránek v jazyce HTML je více zaměřena na uživatele vašich stránek než na společnost Google.

Jedná se o stránku, která existuje na vašem webu a obsahuje odkazy na stránky na vašem webu - a v některých případech obsahuje i trochu kontextu o tom, jaké tyto stránky jsou.

Google uvádí, že byste se měli snažit vytvořit na mapě stránek HTML konzistentní a jasnou hierarchii, protože ačkoli to není jejím účelem, může to pomoci při indexaci.

Mapu stránek HTML si můžete představit jako adresář, který mohou uživatelé využít k navigaci po vašich stránkách a k nalezení toho, co potřebují.

Mapa stránek HTML by neměla být pokusem o nahrazení důležitých stránek v navigaci vašeho webu.

Mapa stránek XML vs. mapa stránek HTML

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi těmito dvěma typy map stránek? Zopakujme si je.

XML

 • Je určena pro Google a další roboty.
 • Neexistuje zde žádná hierarchie.
 • Používá se především pro indexování.
 • Můžete odeslat prostřednictvím nástrojů Google Search Console.

HTML

 • Je určena pro uživatele.
 • Měla by se používat hierarchie.
 • Nedá se odeslat v nástroji Google Webmaster Tools.

Potřebujete mapu stránek?

To, zda potřebujete mapu stránek, záleží na různých faktorech.

Nejprve si probereme mapu stránek XML. Existuje několik otázek, které si můžete položit, abyste zjistili, zda potřebujete mapu stránek XML:

 • Jak velký je váš web? Je dostatečně velký, aby Google při procházení mohl přehlédnout nově aktualizovaný obsah?
 • Je váš web relativně nový? Pokud ano, nemusí mít na internetu spoustu externích odkazů, které na něj odkazují a které by pomohly Googlu ho objevit. I když váš web není nový a nemáte externí odkazy, odpověď na tuto otázku by měla být kladná.
 • Je váš web náročný na obsah? Máte mnoho fotografií, videí, zpravodajského obsahu atd.
 • Potřebuje váš web lepší architekturu, která vede k tomu, že stránky nejsou dobře vzájemně propojené? To může být i případ archivovaných a osiřelých stránek, které chcete indexovat.

Pokud jste na některou z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak ano, je nejlepším postupem mít mapu stránek XML.

I pokud jste na všechny výše uvedené otázky odpověděli ne, doporučuji mít mapu stránek XML z několika důvodů: Pokud se vaše stránky rozrostou, rozšíří svůj rozsah nebo mohou nastat další situace, bude pro vás mapa stránek přínosem!

Dále si projdeme, zda má pro vás smysl mít mapu stránek HTML. 

Je známo, že HTML mapy stránek jsou starším konceptem, ale to neznamená, že byste je neměli mít. Mapa stránek XML obsahuje informace, které Google potřebuje k procházení, indexování a zjišťování dalších důležitých informací o těchto stránkách. Mapa stránek XML však nezobrazuje hierarchii jako mapa stránek HTML.

Google bude procházet odkazy na vašem webu a zahrnutí HTML mapy stránek by mohlo Google umožnit lépe pochopit architekturu a vztahy na vašem webu. To je ještě užitečnější pro weby, které mají hodně velký počet stránek.

Skutečně, i když HTML mapa stránek není zásadním prvkem pro úspěch webových stránek, stále má své výhody. Je to užitečný nástroj pro vyhledávače, který pomáhá organizovat a strukturovat obsah stránek. Přítomnost HTML mapy stránek může usnadnit vyhledávacím robotům procházení obsahu a zlepšit indexaci stránek ve výsledcích vyhledávání. Tím může přispět ke zvýšení viditelnosti webu a jeho efektivitě ve vyhledávačích.

Přestože není nezbytná, je doporučeno mít jak HTML, tak XML mapu stránek. Oba typy mají své specifické výhody, a kombinace obou může poskytnout komplexnější pohled na strukturu a obsah webových stránek. Celkově lze konstatovat, že přínosy mapy stránek převažují nad nevýhodami, což ji činí osvědčeným postupem pro optimalizaci obsahu a zlepšení výkonnosti webových stránek.

Možná vás teď zajímá, jak tyto dva soubory vytvořit a co s nimi dělat - pojďme se tedy podívat na některé způsoby, jak tyto soubory vytvořit a kam je na webu umístit.

Jak vytvořit soubor Sitemap XML

Nejprve si projdeme, jak můžete vytvořit mapy stránek od nuly, a poté se dostaneme k některým skvělým nástrojům, které to mohou udělat za vás.

Mapy stránek XML mají specifická kritéria, aby byly vykresleny jako platné.

  • Začínají značkou <urlset> a končí touto značkou uzavírající </urlset>.
  • V rámci tagu <urlset> uveďte používaný protokol.
  • Každá položka URL musí mít jako nadřazenou značku XML značku <url>.
  • Ke každému rodičovskému tagu <url> připojte podřízený záznam <loc>.
  • Každá mapa stránek může obsahovat maximálně 50 000 adres URL a 50 MB.
  • Musí být v kódování UTF.

Osvědčené postupy pro tvorbu mapy XML

Nyní se podívejme na některé klíčové osvědčené postupy při vytváření map stránek XML:

  • V mapě stránek by se měly objevit pouze adresy URL, které chcete indexovat. To znamená žádné přesměrované adresy URL, nekanonické adresy URL nebo stránky označené jako neindexovatelné.
  • Nepoužívejte identifikátory relací.
  • Primární zahrňte pouze v případě, že máte dvě verze webu (mobilní a desktopovou).
  • Zahrňte mediální prostředky, jako jsou videa, fotografie a novinky.
  • Používejte hreflang, abyste společnosti Google ukázali, že existují alternativní jazykové verze vašich webových stránek.
  • V dokumentaci Google je uvedeno, že využívá <lastmod>, ale pouze pokud je to konzistentní a ověřitelné. Pokud to nedokážete udržet přesné, nepoužívejte to.
  • Google v současné době ignoruje značky <priority> a <changefreq>.
  • Google nebude procházet vaše adresy URL v pořadí, v jakém jsou uvedeny, ani nezaručuje indexaci.
  • Mapa stránek by měla být pravidelně aktualizována - automaticky nebo ručně - jinak jí Google nemusí důvěřovat.

Pokud jste se nyní při čtení těchto úvodních požadavků cítili ztraceni, nevadí, protože existují nástroje, například Screaming Frog které vám pomohou dosáhnout požadovaných výsledků! Některé z nich probereme později v tomto článku.

Jak vytvořit mapu stránek HTML

Při sestavování mapy stránek HTML nezapomeňte, že jejím účelem je sloužit uživateli na webu a pomoci společnosti Google pochopit hierarchii vašich webových stránek. Projděme si několik stručných osvědčených postupů, pokud jde o mapy stránek v HTML:

  • Uspořádejte strukturu stránky tak, aby odpovídala struktuře vašeho webu. Budete chtít zajistit, aby byla hierarchie snadno pochopitelná.
  • Mapa stránek HTML by měla být umístěna na místě, kde ji uživatel snadno najde. Často ji uvidíte v zápatí odkazů webových stránek.
  • Používejte texty odkazů, které jsou pro uživatele hodnotné.

Potřebujete trochu pomoci? Žádný strach - existuje spousta nástrojů, které vám pomohou.

Nástroje pro generování mapy stránek

Existuje řada nástrojů, které vám pomohou generovat různé typy map stránek. Pojďme si jich nyní několik projít.

Nástroje pro generování mapy stránek XML

  • Screaming Frog - Tento nástroj je skvělou volbou pro generování mapy stránek, zejména pokud ji chcete vygenerovat po procházení vašich adres URL. Screaming Frog je zdarma, pokud máte méně než 1 000 adres URL, ale pokud jich máte více, museli byste si zakoupit licenci.
  • XML-Sitemaps.com - Tato webová aplikace umožňuje zadat adresu URL vašich webových stránek a vygeneruje pro vás soubor XML. Jedná se o bezplatný nástroj pro maximálně 500 adres URL.

V závislosti na tom, jaký systém CMS využíváte, existují také tisíce zásuvných modulů pro generování mapy stránek XML, ale buďte obezřetní, protože i ty nejlepší nástroje pro generování mají svá omezení, takže si nezapomeňte výstup překontrolovat.

Zde je několik populárních pluginů XML sitemap pro WordPress:

  • Yoast SEO.
  • All in One SEO: SEO pro všechny uživatele, kteří se chtějí podívat na webovou stránku.
  • Google XML sitemaps.

Nástroje pro generování mapy stránek HTML

Stejně jako mapy stránek XML existuje také řada pluginů CMS pro vytváření map stránek HTML. Zde je několik z nich pro WordPress:

  • Simple Sitemap.
  • All in One SEO (může pomoci s mapami stránek XML i HTML).
  • Companion Sitemap Generator (také dokáže vytvářet mapy stránek XML i HTML).

Závěrem

Mapy stránek existují ve světě SEO již nějakou dobu jako metoda, která pomáhá vyhledávačům objevovat a procházet webové stránky.

A i když není vždy nutné mít mapu stránek pro každý web, rozhodně neuškodí - a může být užitečná zejména pro nové a velké weby.

Doufám, že při rozhodování o dalších krocích při vytváření mapy webu - ať už XML nebo HTML - využijete tohoto průvodce k rozhodnutí, která cesta je pro potřeby vašeho webu nejrozumnější.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp