Únorové novinky SEO a internetového marketingu

únor
Získejte přehled o nejnovějších trendech v SEO a internetovém marketingu! Buďte o krok napřed před konkurencí!

Vítejte v únoru! V tomto měsíci se svět SEO a internetového marketingu opět hemží novinkami a změnami. Ať už se jedná o aktualizace algoritmů Google, nové trendy v PPC reklamě, nebo inovativní nástroje pro tvorbu obsahu, je důležité držet krok s nejnovějším vývojem. V tomto článku se podíváme na ty nejdůležitější novinky z února, které byste měli znát.

Google aktualizuje dostupnost Web stories

Společnost Google aktualizovala dokumentaci Search Central pro Web Stories, aby zohlednila změny v místech, kde jsou k dispozici. Společnost Google je známá tím, že své služby neustále aktualizuje a vylepšuje. To znamená, že uživatelé budou mít nyní snadnější přístup k těmto krátkým, vizuálně poutavým příběhům online. Webové příběhy jsou oblíbeným způsobem sdílení obsahu, který kombinuje obrazové a textové prvky a který lze rychle procházet. Díky této aktualizaci si budou moci tvůrci i čtenáři tuto dynamickou formu obsahu ještě více užít.

Google upřesňuje dokumentaci k "rozšířenému" vyhledávači Google

Společnost Google aktualizovala dokumentaci k prohlížeči Google-Extended a přidala nové vysvětlení. Google-Extended crawler je nástroj, který společnost Google používá k procházení a indexování webových stránek pro své vyhledávače. Tento crawler také sbírá data z webových stránek, která jsou používána k vytváření a vylepšování modelů umělé inteligence, jako je například Google Copilot. Společnost Google nedávno změnila název tohoto crawleru z Googlebot-News na Google-Extended, aby lépe odrážel jeho rozšířené funkce. Někteří majitelé webových stránek se mohou obávat, že tento crawler způsobí problémy s jejich ochranou soukromí nebo bezpečností, a proto ho chtějí blokovat. Společnost Google proto aktualizovala dokumentaci, ve které vysvětluje, jak mohou majitelé webových stránek ovlivnit, jaký obsah je přístupný pro tento crawler, a jaké jsou důsledky pro jejich viditelnost ve vyhledávání.  Aktualizovaná dokumentace nabízí jasnější pokyny pro řízení přístupu k obsahu pro použití při trénování modelů umělé inteligence.

Společnost Google potvrdila opravu problému s indexováním vyhledávání

Google vyřešil problém s indexováním, který zpožďoval zobrazování obsahu. Společnost Google minulý týden úspěšně vyřešila problém s indexací vyhledávání, který způsoboval zpoždění ve zobrazování obsahu ve výsledcích vyhledávání. Problém, který postihl jen "malý počet webů", byl poprvé zaznamenán 1. února a vyvolal stížnosti ze strany SEO specialistů a správců webů, jejichž nejnovější obsah se neindexoval. Google potvrdil existenci problému a během týdne ho dokázal vyřešit. Nyní se obsah webů indexuje obvyklým tempem.

I když se jednalo o relativně malý problém, zdůrazňuje důležitost indexování pro správné fungování vyhledávačů. Indexování je proces, při kterém Google shromažďuje a ukládá informace o webových stránkách, aby je mohl zobrazit ve výsledcích vyhledávání. Pokud se web neindexuje správně, jeho obsah se nezobrazí ve výsledcích vyhledávání a uživatelé ho tak nemohou najít.

Rychlé vyřešení problému společností Google ukazuje, že bere problémy s indexováním vážně a snaží se je co nejrychleji řešit. To je dobrá zpráva pro webové stránky a jejich uživatele, protože zajišťuje, že relevantní obsah bude v online světě snadno dostupný.

Google rozšiřuje umělou inteligenci Gemini napříč celou sadou svých produktů

Společnost Google integruje svůj nový systém umělé inteligence Gemini do svých produktů a služeb. Pokročilý systém Gemini bude k dispozici prostřednictvím nového předplatného Google One, které nabízí pokročilé funkce AI. Gemini bude podporovat funkce AI ve spotřebitelských aplikacích, jako je vyhledávání a Workspace, a také v Google Cloud, což představuje milník ve zpřístupňování AI v každodenních aplikacích. Gemini představuje "nejmodernější" systém společnosti Google, který v testech překonává lidi v oblastech, jako je porozumění jazyku, obrazu, zvuku a videu. Největší model Gemini, Ultra 1.0, dosáhl lepších výsledků než lidští experti v testech, které hodnotí znalosti a schopnosti řešit problémy v 57 různých oblastech.

Google přejmenovává Bard na Gemini a vylepšuje jej o model Ultra 1.0 

Společnost Google přejmenovala svůj systém umělé inteligence z Bard na Gemini, aby tak zohlednila jeho pokročilejší schopnosti. Gemini používá nový model Ultra 1.0, který zvládá složité úlohy, jako je kódování a kreativita. Google spustil mobilní aplikaci Gemini, která poskytuje snadný přístup k AI na telefonech se systémy Android a iOS. Sissie Hsiao, viceprezidentka a generální ředitelka služby Gemini, se ve svém oznámení podělila o to, jak lidé s AI od spuštění služby Bard komunikují.

Meta bude označovat obrázky s umělou inteligencí 

Společnost Meta, která je mateřskou společností Facebooku, Instagramu a Threads, oznámila, že začne označovat obrázky vytvořené umělou inteligencí (AI). Cílem je ulehčit uživatelům identifikaci syntetického obsahu, jehož popularita v posledních měsících prudce vzrostla. Nástroje pro generování obrázků AI, jako je Midjourney nebo DALL-E, dokáží vytvářet realistické obrázky a videa na základě zadaných textových popisů. To otevírá nové kreativní možnosti, ale zároveň vyvolává otázky ohledně etiky a dezinformací. Označování obrázků AI pomůže uživatelům lépe se orientovat v online obsahu a kriticky vnímat informace, se kterými se setkávají. Zároveň to může vést k větší transparentnosti a zodpovědnosti v používání nástrojů AI.

Meta zatím nezveřejnila podrobnosti o tom, jak bude označování obrázků AI fungovat. Očekává se, že systém bude implementován v příštích měsících. Tento krok ze strany Meta je důležitým signálem, že společnost si uvědomuje potenciální rizika spojená s používáním AI a snaží se aktivně řešit otázky etiky a dezinformací.

Mapy Google spouštějí vyhledávání místních podniků s podporou umělé inteligence

Společnost Google zavádí v Mapách Google experimentální funkci, která využívá umělou inteligenci (AI) k usnadnění vyhledávání firem, které splňují specifické potřeby uživatelů. Tato funkce, nazvaná "Personalizované výsledky", se zaměřuje na pochopení individuálních preferencí uživatelů a zobrazování relevantnějších firemních profilů ve výsledcích vyhledávání.

Pomocí AI analyzuje Google Mapy historii vyhledávání, polohu a další relevantní faktory, aby uživatelům zobrazil lokální firmy, které by mohly být pro ně užitečné. Například pokud uživatel často vyhledává restaurace s veganskými možnostmi, Google Mapy mu s větší pravděpodobností zobrazí veganské restaurace v jeho okolí.

Personalizované výsledky jsou zatím dostupné pouze v omezeném počtu zemí a pro vybrané typy firem. Google však plánuje tuto funkci v budoucnu rozšířit i do dalších oblastí a na více typů firem.

Tato nová funkce ukazuje, jak Google využívá AI k vylepšení uživatelského dojmu a k usnadnění vyhledávání relevantních informací. Personalizované výsledky by mohly uživatelům ušetřit čas a námahu při hledání lokálních firem a zároveň jim pomoci objevovat nové podniky, které by se jim mohly líbit.

Google ukončuje ukládání odkazů na stránky do mezipaměti a tlačí uživatele k internetovému archivu

Google ukončuje ukládání odkazů do mezipaměti, které uživatelům umožňovaly přístup k archivovaným webovým stránkám; jako náhrada se objevuje internetový archiv Wayback Machine.

Odkazy v mezipaměti byly dlouholetým základním prvkem vyhledávače Google a sloužily k zobrazení nedostupných nebo změněných webových stránek.

"Měla pomáhat lidem s přístupem ke stránkám, když se v dávných dobách často nedalo spolehnout na to, že se stránka načte. V dnešní době se situace výrazně zlepšila. Proto bylo rozhodnuto o jejím vyřazení," uvedl Danny Sullivan, který se zabývá vyhledáváním Google, v prohlášení, v němž změnu potvrdil.

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp