Sociální sítě pro instalatéry – jak uspět?

sociální sítě
Ani jako instalatér se dnes neobejdete bez důkladné propagace vašich služeb na sociálních sítích. Jak z tohoto média získat co nejvíce zákazníků?

Každý den používají sociální média miliony lidí – zhruba sedm z deseti Čechů – k vyhledávání místních firem, a to včetně instalatérů. Pokud provozujete instalatérskou firmu, může vám vytvoření profilu a propagace vašich služeb na sociálních sítích pomoci přilákat nové zákazníky, vybudovat značku a vytvořit silnou online prezentaci. 

Vzhledem k nekonečnému množství dostupných platforem sociálních médií a různým způsobům, jak na nich publikovat, může být rozhodování, kde začít, poněkud těžké. Nejtěžší je ale začít, takže jakmile se naučíte základní kroky a osvědčené postupy při zveřejňování příspěvků, budete moci využívat četné výhody a dokonce si tento proces užívat. V tomto průvodci rozebereme vše, co se týká sociálních médií pro instalatéry, včetně výhod, tipů a triků k úspěchu. Seznámíte se také s užitečnými  nástroji, které vám pomohou začít.

Jaké jsou výhody sociálních médií pro instalatéry?

Než se pustíme do toho, "jak" sociální média využívat, je dobré znát výhody jejich používání.

 • Zlepšují SEO: Důležitou součástí každého online marketingu je optimalizace pro vyhledávače. SEO je způsob, jakým vaši instalatérskou firmu najdou lidé zadávající klíčová slova a fráze do vyhledávačů, jako je Google či Seznam. Aktivita na sociálních sítích zvyšuje šanci, že vaše firma bude zákazníky objevena, což vede k lepšímu výkonu webových stránek a zvýšení počtu zakázek.
 • Pomáhají budovat vztahy: Platformy sociálních médií umožňují navázat kontakt s publikem prostřednictvím příspěvků, zpráv, videí a interaktivního obsahu. Máte tak šanci vybudovat pevné vztahy, které z nových zákazníků udělají věrné příznivce vaší značky.
 • Jsou nákladově efektivní: Jiné typy online marketingu, jako například placená PPC reklama, mohou váš rozpočet a zdroje hodně vyčerpat. Naproti tomu vytvoření profilů na sociálních sítích je bezplatné, snadné a mnohem rychlejší. Můžete tak ušetřit rozpočet a věnovat ho na větší projekty a cíle.
 • Skvělé pro pohotovostní služby: Mnoho lidí se obrací na internet a sociální média, aby našli pomoc v nouzových situacích v domácnosti. Snadný přístup k profilům vaší firmy potenciálním zákazníkům napoví, že jste řemeslník, na kterého se mohou spolehnout.  
 • Fungují s dalšími marketingovými metodami: Marketing na sociálních sítích je také dobře propojen s e-mailovým marketingem. Můžete například vyzvat své e-mailové odběratele, aby sledovali vaše stránky na sociálních sítích, a své příznivce na sociálních sítích, aby se přihlásili k odběru vašeho e-mailového newsletteru. Tímto způsobem oslovíte potenciální zákazníky napříč různými kanály.

Nyní, když víte, co vám mohou sociální média přinést, je čas rozhodnout se, které platformy sociálních médií používat.

Nejlepší platformy sociálních médií pro instalatérské firmy

Při výběru platforem sociálních médií mějte na paměti, že každá z nich se zaměřuje na jiné publikum. Například mladší publikum, tedy lidé ve věku 18 až 29 let, dává přednost Instagramu, zatímco 68 % uživatelů Facebooku je ve věku 50 až 64 let. V důsledku toho je nezbytné zjistit, kdo je vaše cílová skupina, abyste ji mohli úspěšně oslovit a navázat s ní kontakt.

Za druhé je lepší zvolit si pro začátek jednu primární platformu, než se pokoušet zvládnout několik najednou. Takový postup vám umožní věnovat čas budování pevného a konzistentního profilu, který dokáže lépe oslovit vaše potenciální zákazníky.

Facebook

Facebook zůstává celosvětově nejoblíbenější platformou sociálních médií. Je to skvělý začátek pro instalatérský marketing, protože platforma doporučuje zákazníkům, kteří hledají služby, místní podniky v okolí. Platforma také umožňuje zveřejňovat širokou škálu obsahu, od textových příspěvků a vizuálního obsahu až po interaktivní obsah, jako jsou ankety. Vzhledem k tomu, že většina aktivních uživatelů Facebooku je starších, je pravděpodobnější, že vlastní domy a potřebují instalatérské služby.

Instagram

Pokud chcete oslovit mladší publikum, je Instagram tou správnou cestou. Instagram umožňuje používat vizuální prvky jako součást marketingových aktivit. Můžete zveřejňovat fotografie svých dokončených projektů nebo pohled do zákulisí vaší společnosti. Můžete také využít funkce Stories a Reels na Instagramu a sdílet krátká videa vašeho týmu v akci – je to skvělý způsob, jak budovat identitu vaší instalatérské firmy.

YouTube

Zatímco na Instagramu a Facebooku můžete sdílet krátké klipy, na YouTube můžete zveřejňovat delší a podrobnější videa. Jako cesta pro sociální média pro instalatéry je YouTube optimálním místem pro zveřejňování videí s návody pro kutily. Nejenže jsou tato videa zajímavá, ale prokazují vaši autoritu a důvěryhodnost jako instalatérské firmy, takže potenciální zákazníci mají větší důvěru ve vaše služby.

Twitter

Délka tweetu na Twitteru je 280 znaků. To sice znamená, že prostor, který můžete napsat, je omezený, ale i tak je to dobrá možnost, jak sdílet užitečné instalatérské tipy a triky, a poskytnout tak svému publiku hodnotný obsah. Případně můžete sdílet odkazy na webové stránky svých produktů nebo služeb s krátkým popisem, proč by si zákazníci měli vybrat právě vás.

LinkedIn

LinkedIn je zaměřen na profesionály. Uživatelé zde mají zájem číst vzdělávací obsah, navazovat kontakty s dalšími profesionály a hledat doporučení na firmy. Je to dobrá volba pro B2B instalatérské firmy, které se chtějí spojit s firemními klienty.

5 tipů pro úspěch na sociálních sítích

Následující tipy zajistí, že své marketingové úsilí na sociálních sítích pro instalatéry zahájíte správnou nohou.

1. Zjistěte, jak často zveřejňovat příspěvky

Prvním aspektem, který je třeba při marketingu na sociálních sítích zvážit, je vědět, jak často publikovat. Příliš časté zveřejňování příspěvků může být zahlcující, zatímco zřídkavé příspěvky mohou vést vaše sledující k přesvědčení, že vaše firma je neaktivní. Vzhledem k tomu, že každá platforma sociálních médií slouží k jinému účelu, vyžaduje každá platforma různé příspěvky. Zde jsou ideální frekvence, o jejichž dodržování byste se měli snažit.

 • Facebook: Několikrát týdně. Vzhledem k tomu, že na Facebooku můžete zveřejňovat širokou škálu obsahu, můžete publikovat mix obsahu třikrát až pětkrát týdně. Například můžete v průběhu týdne přecházet od textového příspěvku k vizuálnímu a odkazovému.
 • Instagram: Jednou denně. Stejně jako na Facebooku můžete i na Instagramu vkládat různé typy obsahu. Vizuální materiály jsou sice účinnou formou marketingu, ale jejich přílišné množství může sledující odradit.
 • YouTube: Na YouTube můžete zveřejnit několik příspěvků týdně. Vzhledem k tomu, že tvorba a nahrávání videí na YouTube vyžaduje větší úsilí, můžete se zaměřit na jeden příspěvek na YouTube týdně. Nezapomeňte se zaměřit na kvalitu místo kvantity – diváci chtějí od videí na YouTube hodnotu.
 • Twitter: Jednou až třikrát denně. Tweety těží z toho, že jsou pro čtenáře krátké a snadno stravitelné a pro firmy rychlé a snadno zveřejnitelné. Můžete také jednoduše retweetovat informativní nebo zajímavé příspěvky ze zdrojů souvisejících s instalatérstvím nebo pozitivní recenze od svých zákazníků.
 • LinkedIn: Několikrát týdně. Návštěvníci sítě LinkedIn tráví na této sociální síti delší dobu, protože čtou dlouhý obsah. Zároveň to znamená, že tuto platformu navštěvují méně často než ti, kteří se věnují kratšímu čtení, jako je Twitter nebo Instagram. 

Příspěvky si můžete předem naplánovat, což vám pomůže udržet si přehled a zajistit, že budete dodržovat četnost zveřejňování. Naštěstí mnoho platforem sociálních médií umožňuje vytvářet obsah předem a naplánovat jeho zveřejnění na datum a čas, který si sami zvolíte. Případně můžete využít externí nástroje pro zveřejňování a monitorování příspěvků na sociálních sítích a mít tak přístup k univerzálnímu kalendáři zveřejňování pro všechny své profily na sociálních sítích.

2. Začlenění hashtagů

Označování příspěvků hashtagy vám nabízí dvě výhody. Zaprvé usnadňují uživatelům objevovat vaše příspěvky při vyhledávání konkrétních témat nebo zájmů. Zadruhé zajišťují, že vaše příspěvky odpovídají tomu, co je ve vašem oboru trendy. Pomocí nástrojů pro hashtagy, jako je Best-Hashtags, můžete objevit populární hashtagy pro sociální média pro instalatéry, které pak můžete začlenit do svých příspěvků.

3. Připojte se k sociálním komunitám

Přidávání se k místním komunitám na Facebooku často zvyšuje angažovanost vaší značky. Zapojení stávajících a potenciálních zákazníků znamená mnohem víc než pouhé odpovídání na komentáře k vašim příspěvkům. Znamená to také účastnit se komunitních diskusí. Na Facebooku se můžete například připojit ke skupinám týkajícím se instalatérství nebo služeb pro domácnosti. Můžete pak iniciovat podnětné diskuse, odpovídat na probíhající konverzace, nebo jednoduše "lajkovat" či "reagovat" na komentáře, abyste se prosadili jako zajímavá značka.

4. Testujte svůj obsah metodou A/B

Online marketing je často metodou pokusů a omylů, což platí i pro sociální média pro instalatéry. Zde se hodí A/B testování. A/B testování znamená testování dvou verzí obsahu s cílem zjistit, která z nich má lepší výsledky. Například můžete vytvořit jeden příspěvek na Facebooku pouze s textem a druhý s obsaženým obrázkem. Zjištění, který z nich se setká s větším zapojením, vám pomůže zjistit, co vaše publikum od vašich příspěvků očekává.

5. Používejte metriky ke sledování svého pokroku

Naštěstí existuje spousta nástrojů, které můžete použít ke sledování pokroku v marketingu na sociálních sítích v průběhu času. Všechny zde uvedené platformy sociálních médií obsahují analytické sledování, které monitoruje váš výkon, například počet zobrazení, lajků, komentářů a kliknutí na vaše příspěvky. Stejně jako v případě A/B testování vás tyto metriky informují o tom, kam byste měli svůj marketing směřovat, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Nápady na obsah příspěvků v sociálních médiích

Nevíte, co na sociální sítě dát? Naštěstí máte spoustu možností, co na svých platformách sociálních médií zveřejňovat. Zde je několik oblíbených nápadů na příspěvky, které můžete zvážit.

 • Příspěvky na blogu a články: Mnoho potenciálních zákazníků zamíří do Googlu pro odpovědi na instalatérské otázky. Zveřejněním odpovědí na běžné instalatérské dotazy projevíte své odborné znalosti a publikum vždy ocení cenné informace, které jsou zdarma.
 • Případové studie: Jsou skvělým způsobem, jak ukázat potenciálním kupujícím postup vaší společnosti, a odrážejí úspěchy, které jste přinesli předchozím zákazníkům. Umožňují vám také shromažďovat zpětnou vazbu od minulých zákazníků, kterou můžete prezentovat napříč svými kanály.
 • Propagační akce: Oznámení jakýchkoli aktuálních nebo nadcházejících akčních nabídek na vaše služby může pomoci uzavřít obchod a informovat vaše sledující o vašich cenách.
 • Milníky: Každý má rád milníky. Je skvělým nápadem sdílet úspěchy vaší společnosti, když k nim dojde, aby je vaši sledující mohli oslavit s vámi. Velký milník může být dokonce příležitostí k nabídce slevy nebo akce pro ještě větší oslavu.
 • Jen tak pro zábavu: A konečně, sociální média nemusí být jen vážná záležitost. Sledující ocení odlehčené a humorné příspěvky mezi těmi informativními. Rozhodněte se čas od času vyplatí zveřejnit vtipné citáty, memy nebo obrázky, abyste vše oživili.

Sociální média pro instalatéry optimalizují zapojení zákazníků

Používání sociálních médií k propagaci vaší instalatérské firmy může udělat zázraky při získávání a zapojování zákazníků. A co víc, můžete posílit svou online přítomnost ve světě, který se stále více digitalizuje.

Klíčem k úspěchu je zaměřit se nejprve na jednu platformu sociálních médií, kterou si osvojíte. Vyberte si platformu, která je v souladu s aktuálními cíli vaší společnosti a nejlépe vyhovuje typu obsahu, který chcete sdílet. Zde můžete použít výše uvedené tipy a triky pro zveřejňování příspěvků, abyste využili četné výhody, které sociální média vaší instalatérské firmě nabízejí.

Zdroj: marketingland.com, facebook.com, cpcstrategy.com

Autor: Vlastimil Malík

Foto zdroj: pixabay.com

 

 

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp