Novinky a trendy SEO a online marketing v květnu 2024

květen
Přečtěte si o nejnovějších trendech a aktualitách v SEO a online marketingu v květnu 2024. Zjistěte, jak se mění Google algoritmus a co se děje v oblasti reklamy.

Vítejte v dalším květnovém přehledu novinek ze světa SEO a online marketingu! V tomto článku se podíváme na nejnovější trendy a aktualizace, které ovlivňují digitální marketingové strategie v roce 2024. Zjistěte, jak se Google algoritmus mění, co se děje v oblasti reklamy a jak můžete posunout své online aktivity na novou úroveň.

Google potvrzuje: Zatím žádné algoritmické penalizace kvůli zneužití reputace webu

Danny Sullivan, styčný důstojník společnosti Google pro vyhledávání, nedávno potvrdil, že vyhledávač nespustil žádné algoritmické akce zaměřené na zneužití pověsti webu. Toto objasnění reagovalo na spekulace v rámci komunity SEO ohledně nedávného poklesu návštěvnosti, který někteří přisuzovali dříve oznámené aktualizaci zásad společnosti Google. Sullivanova vyjádření poskytla jasnost ohledně toho, že nedošlo k žádným změnám v algoritmu vyhledávače, které by měly vliv na hodnocení webových stránek z hlediska pověsti. To pomohlo zklidnit obavy a spekulace v online komunitě a umožnilo SEO profesionálům lépe porozumět změnám, které mohly ovlivnit výsledky vyhledávání.

Google testuje modré tlačítko pro návštěvu v úryvcích výsledků vyhledávání

Společnost Google testuje velké modré tlačítko pro návštěvu pod některými výsledky vyhledávání v rozhraní mobilního vyhledávání. Tlačítko obsahuje nápis "navštívit" a vede na webovou stránku uvedenou ve výsledcích vyhledávání. Google aktuálně testuje zavedení velkých modrých tlačítek pro návštěvu přímo v úryvcích výsledků vyhledávání. Tato tlačítka jsou velká a viditelná, což může výrazně zvýšit míru prokliků z výsledků vyhledávání. Tlačítko s nápisem "navštívit" je umístěno přímo pod vybranými výsledky a má za úkol přímý odkaz na webovou stránku uvedenou ve výsledcích vyhledávání. Tento test může mít významný dopad na chování uživatelů mobilního vyhledávání a způsob, jakým interagují s výsledky vyhledávání. Takovéto změny v rozhraní vyhledávání jsou často důsledkem snahy Google neustále zlepšovat uživatelskou zkušenost a zajišťovat relevantní výsledky pro uživatele.

Nové reklamy ve vyhledávání Google připomínají aplikaci AI Assistant

Nové reklamy společnosti Google ve vyhledávání budou obsahovat placená doporučení, která se mají chovat přesně jako odpovědi generované umělou inteligencí. Na konferenci Marketing Live společnosti Google byla představena nová vizuální podoba výsledků vyhledávání, která obsahuje reklamy s podporou umělé inteligence. Tyto reklamy budou obsahovat placená doporučení, která se budou chovat přesně jako odpovědi generované umělou inteligencí. Tím se stírá hranice mezi výsledky vyhledávání generovanými umělou inteligencí a reklamami, čímž se uživatelé zapojují do kontextu vyhledávání s podporou umělé inteligence. Tato inovace má potenciál poskytnout uživatelům ještě relevantnější a personalizované reklamní zážitky a zároveň umožnit inzerentům lépe oslovit svou cílovou skupinu prostřednictvím dynamických a interaktivních reklamních formátů.

Průzkum: Většina Čechů už navštěvuje sociální sítě každý den, převážně z mobilu

Češi všech generací stále častěji používají sociální média. Celých 80 % uživatelů internetu navštěvuje sociální sítě každý den. Vyplývá to z výsledků průzkumu AMI Digital Index 2024, který ve spolupráci se Xiaomi Technology Czech letos už po osmé realizovala agentura AMI Digital.

Přehledy s umělou inteligencí Google pod palbou kritiky za to, že poskytují nebezpečné a nesprávné odpovědi

Nedávné negativní ohlasy ohledně odpovědí generovaných umělou inteligencí společnosti Google naznačují potřebu důkladného přezkoumání a zlepšení této technologie. Zprávy o nesprávných, zavádějících nebo dokonce nebezpečných odpovědích ukazují na to, že je třeba provádět důkladné testování a vylepšování algoritmů, aby byla zajištěna přesnost a spolehlivost výstupů.

I když Google na konci každé odpovědi uvádí zřeknutí se odpovědnosti ("Generativní umělá inteligence je experimentální"), není to omluva za nesprávné informace, které by mohly být poskytnuty. Zavádějící odpovědi mohou vést k dezinformacím a mít negativní dopady na uživatele, zejména pokud se jedná o citlivá témata nebo zdravotní informace.

Je třeba, aby společnost Google a další poskytovatelé umělé inteligence aktivně pracovali na identifikaci a řešení chyb a nedostatků v algoritmech, aby zajistili, že odpovědi generované umělou inteligencí jsou co nejpřesnější a nejrelevantnější pro uživatele. To je klíčové pro budování důvěry veřejnosti v tuto technologii a její schopnost poskytovat spolehlivé informace.

Google upřednostní reklamy s přehledy AI před organickým vyhledáváním

Zdá se, že společnost Google má v plánu upřednostňovat reklamy s přehledy AI před organickými výsledky vyhledávání. Řečníci společnosti Google na konferenci Marketing Live předvedli, jak technologie AI Overviews umožní spuštění multimediálních nákupních reklam, které by mohly potlačit organické výsledky vyhledávání a získat tak větší pozornost uživatelů.

Na akci Google Marketing Live bylo prezentováno využití vyhledávacích dotazů uživatelů a obsahu AI Overviews k vytvoření interaktivních nákupních reklam, které mají potenciál přesunout organické výsledky ještě níže. To naznačuje, že společnost Google se zaměřuje na otevření nových příležitostí pro podnikání prostřednictvím agresivnějšího využívání placených reklamních formátů a integrace umělé inteligence do reklamních strategií.

Tento posun může mít významné dopady na způsob, jakým uživatelé interagují se výsledky vyhledávání a jak firmy komunikují se svými zákazníky prostřednictvím platformy Google. 

Google se nezaváže k tomu, že bude v konzoli Search Console uvádět údaje o návštěvnosti vyhledávání s umělou inteligencí

Nedávné informace naznačují, že společnost Google se nezavázala k poskytování údajů o návštěvnosti webových stránek generovaných výsledky vyhledávání s umělou inteligencí. Sundar Pichai, generální ředitel společnosti Google, se vyhnul konkrétním otázkám ohledně poskytování detailních údajů o návštěvnosti z vyhledávání pomocí umělé inteligence vydavatelům. Tento nedostatek transparentnosti frustruje vydavatele, kteří jsou závislí na příjmech z návštěvnosti generované vyhledáváním.

Vzhledem k rostoucí roli umělé inteligence v procesu vyhledávání je klíčové, aby Google spolupracoval s vydavateli na nalezení řešení pro poskytování podrobných údajů o návštěvnosti. Integrace náhledů s umělou inteligencí do výsledků vyhledávání, známých také jako "AI previews", má potenciál ovlivnit míru prokliků a celkovou návštěvnost webových stránek. Proto je důležité, aby Google a vydavatelé společně hledali strategie, které by umožnily transparentní a spravedlivé poskytování informací o návštěvnosti, aby vydavatelé mohli lépe porozumět dopadu umělé inteligence na výkonnost svých webových stránek. 

Threads přidává počty zobrazení u příspěvků a nový filtr vyhledávání

Meta přidává do aplikace Threads další dvě novinky. Tentokrát přibyly počty zobrazení jednotlivých vláken, díky čemuž mohou uživatelé porozumět, jaký dosah a zapojení vykazují jejich příspěvky. K dispozici bude také nový filtr výsledků vyhledávání. Uživatelé aplikace Threads nyní mohou vidět, kolikrát se jejich příspěvek zobrazil. Počet zobrazení najdete v horní části obrazovky po kliknutí na jednotlivé příspěvky.

Generální ředitel společnosti Google řeší obavy z dopadu umělé inteligence na návštěvnost vyhledávání

Generální ředitel společnosti Google, Sundar Pichai, se nedávno vyjádřil k obavám ohledně dopadu vyhledávání s umělou inteligencí na návštěvnost webových stránek. Bagatelizoval tato obavy, a potvrdil, že implementace umělé inteligence do výsledků vyhledávání zvyšuje angažovanost uživatelů a počet kliknutí na webové stránky. Podle něj jsou weby, které ztrácejí návštěvnost v důsledku této implementace, označeny jako "agregátory uprostřed".

Pichai dále zdůraznil důležitost sledování analytiky webových stránek majiteli, aby mohli správně posoudit skutečný dopad umělé inteligence na návštěvnost jejich stránek. Tímto způsobem majitelé webových stránek mohou lépe porozumět tomu, jak se jejich stránky chovají v reakci na změny v algoritmech vyhledávání a přizpůsobit své strategie podle potřeby.

Tato stanoviska od generálního ředitele Google ukazují na pozitivní pohled společnosti na implementaci umělé inteligence do vyhledávání a na důležitost pružnosti a adaptability majitelů webových stránek v reakci na tyto změny.

Google oznámil dva nové crawlery, které jsou určeny k stahování obrázků a videí pro účely výzkumu a vývoje

Společnost Google nedávno odhalila podrobnosti o dvou nových crawlerech, které jsou zaměřeny na shromažďování obrazového a video obsahu pro účely "výzkumu a vývoje". Tyto nové crawlery jsou optimalizovány pro specifické potřeby zkoumání a vývoje v oblasti multimediálního obsahu na internetu. I když dokumentace společnosti Google k těmto novým crawlerům výslovně neposkytuje informace, předpokládá se, že pokud se vydavatelé rozhodnou blokovat tyto crawlery, nebude to mít vliv na hodnocení jejich webových stránek ve výsledcích vyhledávání.

Je důležité poznamenat, že údaje shromažďované těmito crawlery nejsou primárně určeny pro trénink umělé inteligence. K tomuto účelu slouží jiný crawler společnosti Google nazývaný Google-Extended. Nové crawlery jsou spíše zaměřeny na výzkum a vývoj v oblasti obrazového a video obsahu, což může poskytnout společnosti Google další vhled do této dynamické a rostoucí oblasti online obsahu.

Ať už jste zkušený marketér nebo teprve začínáte, sledování novinek v SEO a online marketingu je nezbytné pro dosažení vašich cílů. Doufáme, že vám tento přehled pomohl zorientovat se v nejnovějších trendech a poskytl vám inspiraci pro vaše online aktivity.

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp