Google: 15 nejzajímavějších faktů, které vám vyrazí dech

Google
Google celosvětově ovládá internetové vyhledávání. Jen málokde má takovou konkurenci jako u nás v podobě vyhledávače Seznam. To však nic nemění na tom, že i u nás hraje Google hlavní roli ve vyhledávání.

Google celosvětově ovládá internetové vyhledávání. Jen málokde má takovou konkurenci jako u nás v podobě vyhledávače Seznam. To však nic nemění na tom, že i u nás hraje Google hlavní roli ve vyhledávání. Pokud hovoříme o SEO, tedy optimalizaci pro vyhledávače, je oním vyhledávačem ve většině případů myšlený právě Google.

Ať již do vyhledávacího okénka Googlu zadáte cokoliv, než se během okamžiku zobrazí výsledky vyhledávání, stihne Google zohlednit více než 200 faktorů, podle kterých výsledky řadí. To je první z faktů, který vám předkládáme v našem výběru.

Svět Google nabízí řadu dalších pozoruhodných faktů, o kterých jste možná vůbec nevěděli. V tomto článku vám je přinášíme. Možná jste o nich vůbec neměli tušení, možná se budete divit, možná vám vyrazí dech…

 • Původní název společnosti byl Backrub, protože vyhledávání, resp. hodnocení zobrazovaných stránek bylo založené zejména na zpětných odkazech na jiných stranách. Google se měl jmenovat Googol, ale došlo k chybě. Název Google vznikl údajně jako překlep na straně investora, dle druhé verze byla špatně registrována doména.
 • V roce 1998, tedy v roce, kdy oficiálně vznikla společnost Google, zadávali celosvětově uživatelé do vyhledávače asi 500 000 dotazů denně. Dnes je to více než 2 miliony dotazů za sekundu.
 • Původním záměrem bylo Google prodat, jakmile se stane zavedeným vyhledávačem. Společnost Yahoo! však odmítla. V roce 2002 pak chtěla svoji chybu napravit a odkoupit Google za 3 miliardy dolarů, to již však bylo pozdě. Google, jehož hodnota je v současnosti odhadována na 400 miliard dolarů, již na prodej není.
 • V začátcích měl Google data uložena na serveru s deseti 4 GB disky (méně než má dnešní iPod). Disky chránila krabice postavená z kostek lega, aby bylo rozšiřování kapacity co nejjednodušší. Barvy kostek loga se staly také podkladem pro barevnost loga Google.
 • Google v současnosti zaměstnává více než 53 tisíc zaměstnanců v 70 kancelářích ve více než 40 zemích světa.
 • V areálu společnosti Google, nazývaném Googleplex, najdeme tyranosaura. Říkají mu Stan. Vedle lego figurek, maskota Androida se tam však dá narazit i na plameňáky nebo na repliku kosmické lodi SpaceShipOne.
 • Uživatelé internetu natolik spoléhají na služby Google, že když v roce 2013 došlo k jejich výpadku na 5 minut, snížil se globální internetový provoz o 40 %.
 • Přestože Google aktivně realizuje řadu projektů a má několik zdrojů příjmů, největším zdrojem příjmů společnosti je reklama. V roce 2014 tvořila reklama asi 89 % z celkových příjmů, tedy z 66 miliard amerických dolarů.
 • Google vlastní celou řadu domén, které mohou neznalí uživatelé s Google.com zaměnit, např. Gooogle.com, Gogle.com, Googlr.com a další. Google běží také na doméně 466453.com.
 • Google nerealizuje pouze obrovské projekty, které se dotýkají milionů lidí po celém světě. Některé projekty jsou sice velmi významné, ale pouze pro určitý okruh lidí, například rozšíření služby Gmail v roce 2012 o jazyk cherokee.
 • Během své existence Google realizoval více než 170 akvizic. Těch 10 největších Google stálo celkově asi 24,5 miliard dolarů.
 • Od roku 2007, kdy Google zavedl službu Street View, najel jeho tým více než 7,2 milionů mil, aby pořídil fotografie. První fotografie přitom byly pořizovány 5 megapixelovými fotoaparáty, dnes se užívají 75 megapixelové přístroje.
 • Uživatelé sami nahrávají na síť YouTube, která patří pod Google, neuvěřitelné množství obsahu. Každou minutu přidají 300 hodin videa.

A na závěr jeden tip pro milovníky Atari Breakout.

Zkuste si do vyhledávacího okénka zadat „zerg rush“ a těšte se…

Autor: Ing. Radka Křivánková a kolektiv

Zdroje:

/1/ quora.com/What-are-some-mind-blowing-facts-about-Google

/2/ mashable.com/2010/06/19/10-google-facts/

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp