Další SEO novinky v listopadu 2023

Listopad
Další SEO novinky z listopadu 2023: Google se zaměřuje na kvalitu obsahu, long-tail klíčová slova a strukturu webu.

V listopadu 2023 se v oblasti SEO a internetového marketingu odehrálo několik zajímavých událostí. Mezi nejvýznamnější patří následující:

 • Google vydal novou aktualizaci algoritmu, která se zaměřuje na kvalitu obsahu. Aktualizace má za cíl zlepšit kvalitu výsledků vyhledávání a poskytnout uživatelům relevantnější a užitečnější informace.
 • Google oznámil, že bude v budoucnu více zdůrazňovat tzv. top of funnel obsah, tedy obsah, který je zaměřen na seznámení uživatelů s tématem. Tato změna může mít významný dopad na SEO strategii webových stránek, které se zaměřují na informativní nebo edukativní obsah.
 • Google představil nový nástroj pro měření kvality obsahu, Page Experience Insights. Tento nástroj pomáhá webmasterům identifikovat oblasti, které by mohly být zlepšeny z hlediska uživatelské přívětivosti.

Aktualizace algoritmu zaměřená na kvalitu obsahu

Google vydal v listopadu 2023 novou aktualizaci algoritmu, která se zaměřuje na kvalitu obsahu. Aktualizace má za cíl zlepšit kvalitu výsledků vyhledávání a poskytnout uživatelům relevantnější a užitečnější informace.

Google nespecifikoval, jaké konkrétní faktory bude při této aktualizaci zohledňovat. Podle některých expertů se může jednat o následující:

 • Originalita a informativnost obsahu
 • Přehlednost a struktura obsahu
 • Přesnost a aktuálnost informací
 • Užitečnost obsahu pro uživatele
 • Zvýšení důrazu na top of funnel obsah

Google oznámil, že bude v budoucnu více zdůrazňovat tzv. top of funnel obsah, tedy obsah, který je zaměřen na seznámení uživatelů s tématem. Tato změna může mít významný dopad na SEO strategii webových stránek, které se zaměřují na informativní nebo edukativní obsah.

Nový nástroj pro měření kvality obsahu

Google představil v listopadu 2023 nový nástroj pro měření kvality obsahu, Page Experience Insights. Tento nástroj pomáhá webmasterům identifikovat oblasti, které by mohly být zlepšeny z hlediska uživatelské přívětivosti. Nástroj Page Experience Insights můžete najít na webu Google Search Console. Chcete-li k němu přistoupit, musíte mít účet Google Search Console a být vlastníkem nebo správcem webové stránky, kterou chcete analyzovat.

Nástroj Page Experience Insights poskytuje webmasterům přehled o následujících faktorech:

 • Načítací rychlost stránky
 • Stabilnost stránky
 • Mobilní použitelnost
 • Bezpečnost stránky

Nástroj je k dispozici v betaverzi a je možné ho využít pro všechny webové stránky.

Kromě výše uvedených novinek se v listopadu 2023 v oblasti SEO odehrálo také několik dalších událostí, které stojí za zmínku:

Meta radí, jak na marketing po Vánocích

Meta vydala novou příručku, která nabízí tipy a doporučení pro období od konce prosince do poloviny ledna. V období od konce prosince do poloviny ledna, kdy končí vánoční období, můžete podniknout další kroky k podpoře prodejních aktivit na sociálních sítích. Tato příručka nabízí nejen praktické tipy, jak udržet pozornost a angažovanost cílového publika, ale také strategie pro vytváření obsahu, který oslovuje specifické potřeby a očekávání uživatelů po vánočním období. S využitím této příležitosti mohou podniky získat konkurenční výhodu a udržet momentum svých marketingových kampaní. Meta tak potvrzuje svou schopnost přizpůsobit se aktuálním trendům a poskytovat cenné nástroje pro úspěšné řízení digitálního marketingu v době, kdy spotřebitelské chování podléhá změnám.

Meta rozšíří přístup k obsahu a rozhraní Content Library API

Meta rozšiřuje přístup ke své aktualizované Knihovně obsahu a nástrojům API. Tato inovace poskytuje uživatelům širší možnosti sledování obsahu na platformách Facebook a Instagram. Díky nástrojům API získají výzkumní pracovníci a analytici přístup k důležitým datům, což jim umožní detailněji monitorovat klíčové trendy a porozumět dynamice využívání těchto sociálních sítí. Sledování obsahu na Facebooku a Instagramu má stále větší význam pro výzkumné účely, a proto tato aktualizace poskytuje vědeckým pracovníkům výjimečný nástroj k získávání důležitých poznatků o chování uživatelů a vývoji obsahu na těchto populárních platformách. Tato nová funkcionalita od Meta podtrhuje neustálé úsilí společnosti sledovat a reagovat na potřeby uživatelské komunity a vytvářet nástroje, které posilují analytické schopnosti ve světě digitálních médií.

Glami uvádí AI nákupní asistentku s podporou ChatGPT

Glami spouští experimentální verzi AI nákupní asistentky. Tato experimentální verze využívá podporu od ChatGPT, což znamená, že návštěvníci mají k dispozici pokročilou technologii pro vyhledávání oděvů bez nutnosti znát konkrétní názvy či styly. Tato nákupní asistentka reaguje na popisy přání návštěvníků, což zjednodušuje celý proces vyhledávání a nabízí tak osobnější a efektivnější nákupní zážitek. Tímto krokem Glami posouvá hranice online nakupování a vytváří prostředí, kde je možné získat módní kousky přesně podle vlastních preferencí, aniž by bylo třeba konkrétně specifikovat hledaný produkt. Tato inovace je významným krokem směrem k lepší interakci mezi zákazníky a online obchodní platformou, posiluje osobní přístup k nákupu a zdůrazňuje sílu umělé inteligence v oblasti e-commerce.

Meta spustila Notes v Messengeru

Meta zavedla v Messengeru nástroj Poznámky. Tato novinka umožňuje uživatelům sdílet textové výzvy s jejich kontakty přímo v rámci aplikace. Podobně jako na Instagramu, kde tato funkce již existuje, uživatelé Messengeru mohou snadno zveřejnit textové informace, které se zobrazí všem jejich spojeným kontaktům. Tímto způsobem se otevírá nový kanál komunikace, který umožňuje rychlé sdílení informací a výzev mezi uživateli. Tato iniciativa od Meta zdůrazňuje neustálé úsilí společnosti přinášet inovativní nástroje, které usnadňují a zlepšují komunikaci mezi uživateli v rámci jejich ekosystému sociálních médií. Poznámky v Messengeru představují další krok směrem k propojení digitálních komunikačních platforem a zefektivnění sdílení obsahu a informací.

Instagram umožní stahovat Reels všem uživatelům

Instagram oznámil, že stahovat veřejně publikovaná videa Reels v aplikaci mohou již všichni uživatelé. 
Původně byla tato možnost představena pouze uživatelům v USA, ale nyní Instagram rozšířil tuto funkci globálně. Tato aktualizace přináší větší flexibilitu pro sdílení a uchování oblíbených obsahů prostřednictvím Reels, což umožňuje uživatelům snadněji uchovávat a sdílet inspirativní nebo zábavné momenty s ostatními. Rozšíření této funkce na globální úroveň zdůrazňuje snahu Instagramu o demokratizaci přístupu k novým funkcím a výhodám, které platforma nabízí. Tímto způsobem Instagram posiluje svou pozici jako globální platforma pro sdílení obsahu a poskytuje uživatelům po celém světě přístup k nejnovějším možnostem, které platforma nabízí.

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp