Průvodce dubnovými novinkami v SEO a digitálním marketingu

SEO novinky duben 2024
Seznamte se s nejnovějšími trendy v SEO a digitálním marketingu a získejte přehled o tom, jak tyto změny mohou ovlivnit vaši online strategii.

Vítáme vás u našeho dubnového přehledu novinek ze světa SEO a digitálního marketingu. Jaro je v plném proudu a s ním přichází nejen obnova přírody, ale i řada inovací a změn v online prostředí. V tomto článku se podíváme na nejnovější trendy a aktualizace, které formují krajinu digitálního marketingu a ovlivňují, jak značky interagují se svými zákazníky na internetu.

Vyhledávání Bing testuje odstranění odkazu na mezipaměť

V posledních měsících se společnost Microsoft rozhodla testovat odstranění odkazu na mezipaměť z výsledků vyhledávání Bing, což následovalo po oficiálním odstranění tohoto odkazu společností Google před několika měsíci. Tato změna znamená, že uživatelé vyhledávače Bing by neměli vidět odkaz na mezipaměť ve výsledcích jejich hledání. Tento krok byl potvrzen Microsoftem, který uvedl, že jejich tým pravidelně experimentuje a testuje různé aspekty vyhledávače, aby se mohl poučit a poskytnout uživatelům co nejlepší zážitek. Tímto způsobem se společnost snaží neustále vylepšovat svou službu a reagovat na potřeby uživatelů.

Google je stále nejoblíbenějším vyhledávačem generace Z, ukazuje studie

Studie ukazuje, že i přes rostoucí popularitu sociálních médií, zejména u generace Z, zůstává Google stále nejoblíbenějším vyhledávačem této generace. Navzdory nárůstu využívání platforem jako TikTok, které získávají stále větší popularitu, Google zůstává hlavním výchozím bodem pro vyhledávání na internetu pro mladou generaci. Tato zjištění naznačují, že i přes dynamické změny v digitálním prostředí zůstává Google nadále klíčovým hráčem, pokud jde o online vyhledávání, a to i mezi těmi, kteří jsou zapojeni do nejnovějších sociálních médií.

Z údajů zveřejněných společností Axios vyplývá, že 46 % uživatelů internetu ve věku 18-24 let začíná své online dotazy na Googlu, zatímco ve věku 25-39 let je to 58 %. To naznačuje posun ve vyhledávacích návycích mezi generací Z a mileniály, kteří dospěli v době, kdy Google získal dominantní postavení.

Spuštění přehledů Google AI ve Velké Británii

Společnost Google rozšiřuje své služby s umělou inteligencí do Velké Británie, kde začínají objevovat přehledy vyhledávání využívající umělou inteligenci. Tyto přehledy jsou k dispozici pro "malou část" přihlášených uživatelů a poskytují zlepšenou uživatelskou zkušenost při vyhledávání informací. Zároveň se hovoří o možnosti, že některé funkce vyhledávání s umělou inteligencí budou dostupné pouze předplatitelům. Tato nová iniciativa je součástí širšího trendu využívání umělé inteligence k vylepšení služeb a personalizaci obsahu. Zatímco ve Spojených státech byla funkce Google Search Generative Experience testována od května 2023, ve Velké Británii je tato funkce dosud nedostupná, ale očekává se, že se brzy rozšíří i na britský trh. SGE, přehledy s umělou inteligencí, by mohly potenciálně změnit způsob, jakým lidé vyhledávají, a množství organické návštěvnosti, kterou váš web od Googlu získává. Zatím není známo, jak často (pokud vůbec) vyhledávači kliknou na citace v odpovědích generovaných umělou inteligencí Google.

Proč Gemini nenahradí vyhledávání Google

Umělá inteligence nakonec nemusí znamenat konec vyhledávačů. Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai nedávno hovořil o budoucnosti vyhledávání, potvrdil význam webových stránek a vyhledávačů (dobrá zpráva pro SEO) a zároveň uznal místo pro chatboty s umělou inteligencí, jako je Gemini.  Může to znít rozporuplně, protože AI má vyhledávače učinit zastaralými, ale existuje způsob, jak mohou mít obě tyto činnosti paralelní budoucnost.

ChatGPT zviditelňuje odkazy

Společnost OpenAI nedávno oznámila, že ChatGPT nyní ve svých odpovědích pro placené uživatele obsahuje "výraznější" odkazy na zdroje. Tato iniciativa je součástí snahy zviditelnit odkazy a poskytnout uživatelům přístup k relevantním informacím. Je důležité si však uvědomit, že odkazy nejsou k dispozici v bezplatné verzi ChatGPT, která je nyní přístupná pro každého bez nutnosti vytváření účtu. Tato změna vyvolává otázky ohledně parazitní povahy generativní AI a vlivu na značky, SEO a tvůrce obsahu. Přidání odkazů může být vnímáno jako krok správným směrem, ale ještě není jasné, zda budou lidé na tyto odkazy skutečně klikat. Odkazy jsou k dispozici pouze v placených verzích ChatGPT.

WordPress vydává výkonný plugin pro "téměř okamžité načítání"

WordPress vydává oficiální výkonnostní plugin, který přináší podporu pro špičkovou technologii nazývanou spekulativní načítání. Tato inovativní technologie může dramaticky zlepšit výkonnost webů postavených na WordPressu a zvýšit uživatelský zážitek návštěvníků. Spekulativní načítání umožňuje předpovědět, které stránky nebo zdroje budou návštěvníci pravděpodobně potřebovat a načíst je dopředu, což výrazně zkracuje dobu načítání a zlepšuje celkovou odezvu webu. Tento nový plugin přináší inovativní funkce, které majitelům webů umožní optimalizovat jejich stránky a poskytnout uživatelům rychlejší a plynulejší procházení obsahu.

Google vysvětluje výběr indexů během aktualizace jádra

Gary Illyes ze společnosti Google odpověděl na otázku týkající se kanonizace, indexování a aktualizací základních algoritmů, která poskytuje jasnější představu o tom, jak jednotlivé systémy fungují společně, ale nezávisle na sobě. 

Google vylepšuje INP pro weby používající platformy pro správu souhlasů

Google spolupracuje s platformami pro správu souhlasů, aby vylepšil metriku interaktivity webových stránek, což přináší rychlejší načítání při přijímání souborů cookie. Tato iniciativa je důležitá jak pro zlepšení uživatelské zkušenosti, tak pro SEO. Skóre INP (Interaction to Next Paint) hraje klíčovou roli v hodnocení webových stránek, a proto spolupráce s platformami pro správu souhlasů nabízí SEO odborníkům nové možnosti optimalizace. Tato aktualizace posiluje důležitost spolupráce mezi různými platformami a nástroji pro správu webu a pomáhá zajistit, že webové stránky budou efektivnější a uživatelsky přívětivější.

Duben přinesl řadu vzrušujících vývojů v SEO a digitálním marketingu, které ukazují dynamickou povahu tohoto odvětví. Od nových algoritmů vyhledávačů po inovativní marketingové strategie, je důležité zůstat v obraze a neustále se učit a přizpůsobovat. Doufáme, že tento přehled vám poskytl užitečné informace a inspiraci pro vaše další marketingové kroky. Sledujte nás i nadále, abyste zůstali informovaní o nejnovějších trendech a nejlepších praktikách v digitálním marketingu.

Více článků z blogu

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Shoptet
Upgates
FastCentrik
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
Ecomail
Mailchimp